Λειτουργία ολοήμερου προγράμματος

Κανονισμός λειτουργίας ολοήμερου προγράμματος. Παρακαλώ διαβάστε με προσοχή.

Με την προσέλευση στο σχολείο οι μαθητές/τριες μόνοι τους αφήνουν το φαγητό τους στο ψυγείο του σχολείου, το οποίο βρίσκεται στον χώρο έξω από το γραφείο των εκπαιδευτικών αφού πρώτα βάλουν αντισηπτικό (υπάρχει δίπλα στο ψυγείο) και στη συνέχεια πηγαίνουν στο τμήμα τους.

Ειδικότερα για τους μαθητές/τριες της Α΄ τάξης που φοιτούν στο Ολοήμερο, από τη Δευτέρα το πρωί και για μερικές μέρες θα βρίσκεται εκπαιδευτικός δίπλα στο ψυγείο για να τους δώσει οδηγίες και να τους βοηθήσει. Επιπλέον, το σχολείο θα φροντίσει να ερωτηθούν ένα-ένα τα παιδιά της Α΄ (όσα φοιτούν στο Ολοήμερο) αν έχουν φέρει φαγητό από το σπίτι και θα βεβαιωθούν ότι έχει τοποθετηθεί στο ψυγείο. Γενικότερα, θα δοθεί ιδιαίτερη προσοχή και επαυξημένη φροντίδα στα παιδιά της Α΄ κατά τη διάρκεια όλου του Ολοημέρου προγράμματος και μέχρι να ενταχθούν απόλυτα στην παραπάνω διαδικασία.

Με τη λήξη του πρωινού προγράμματος

1. Οι μαθητές/τριες που φοιτούν στο Ολοήμερο φορώντας μάσκες αφήνουν τις τσάντες τους στην αίθουσα όπου κάνουν τη Μελέτη-Προετοιμασία. Οι εκπαιδευτικοί καθοδηγούν ιδιαιτέρως τους μαθητές της Α΄ τάξης. Όσοι επιθυμούν, πηγαίνουν στο κυλικείο μόνοι τους για αγορά γεύματος κι επιστρέφουν αμέσως.
  2. Συγκέντρωση στο αμφιθέατρο: 1ο τμήμα ( Α, Β & Γ τάξη)

Συγκέντρωση έξω από την αίθουσα 21:  2ο τμήμα ( Δ, Ε & ΣΤ τάξη)

1. Ανά τμήμα, μαζί με τον υπεύθυνο εκπαιδευτικό, πηγαίνουν στις τουαλέτες για να πλύνουν τα χέρια τους. (1ο τμήμα στις τουαλέτες κοριτσιών, 2ο τμήμα στις τουαλέτες αγοριών). Κρατούνται οι αποστάσεις ανάμεσα στους μαθητές του ίδιου τμήματος αλλά και ανάμεσα στα δυο τμήματα. Οι μαθητές κάθε τμήματος φορώντας πάντα μάσκες περιμένουν μέχρι να τελειώσουν όλοι και επιστρέφουν στις αίθουσες. Παίρνουν τα απαραίτητα για το γεύμα και τα τοποθετούν:

α. Το τμήμα 1 (Α΄, Β΄, Γ΄) στα τραπέζια του αμφιθεάτρου.

β. Το τμήμα 2 (Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄) στα θρανία της αίθουσας 21. (ο υπεύθυνος εκπ/κός, μαζί με τους μαθητές  φροντίζει για την απολύμανσή τους)

1. Όσοι έχουν κρύο γεύμα ή γεύμα από το κυλικείο κάθονται απευθείας στα τραπέζια/θρανία.
  2. Όσοι έχουν φέρει από το πρωί φαγητό* για τον θερμοθάλαμο πηγαίνουν (πρώτα οι μικρές τάξεις και μετά οι μεγάλες) και παίρνουν μόνοι τους το δοχείο το οποίο έχει ήδη ζεσταθεί και τοποθετηθεί, από την κυρία που καθαρίζει το σχολείο μας, σε τραπέζι δίπλα από τον θερμοθάλαμο**.
  3. Επιστρέφουν στα τραπέζια/θρανία φαγητού και γευματίζουν υπό την επίβλεψη των εκπαιδευτικών οι οποίοι φροντίζουν να υπάρχει τάξη και κοσμιότητα μη επιτρέποντας στους μαθητές την άσκοπη περιφορά στο χώρο και την ανάρμοστη συμπεριφορά κατά τη διάρκεια της σίτισης.
  4. Στις 13:55 οι μαθητές/τριες, μόνοι τους, μαζεύουν τα πράγματά τους, καθαρίζουν τα τραπέζια, μαζεύουν τα τραπεζομάντηλα και πετούν στον κάδο τα απορρίμματα. Τακτοποιούν τις καρέκλες, βάζουν αντισηπτικό και ανά τμήμα βγαίνουν στο προαύλιο (εφόσον το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες) για το διάλειμμα.

Ειδικότερα για φέτος, λόγω της πανδημίας, το 1ο τμήμα ( Α, Β & Γ τάξη) θα προαυλίζεται στο μπροστινό προαύλιο και το 2ο τμήμα ( Δ, Ε & ΣΤ τάξη) στο πίσω προαύλιο.

1. Στις 14:15 (και όχι νωρίτερα) επιστρέφουν στις αίθουσες για τη Μελέτη-Προετοιμασία μέχρι τη λήξη του προγράμματος. Φεύγοντας αφήνουν τον χώρο στις αίθουσες καθαρό και τακτοποιημένο. Με την είσοδο και την έξοδο από την αίθουσα βάζουν αντισηπτικό στα χέρια τους.
  2. Στις 15:00 οι εκπαιδευτικοί συνοδεύουν τους μαθητές/τριες μέχρι την αυλόπορτα του σχολείου όπου και τους παραδίδουν πάντα φορώντας μάσκες στους γονείς/κηδεμόνες τους.

Κατά τη διάρκεια όλης της διαδικασίας, εκτός από την ώρα του φαγητού και του διαλείμματος, γίνεται χρήση της μάσκας.

* Το ειδικό μεταλλικό δοχείο με το φαγητό το τοποθετούν οι μαθητές μόνοι τους στο ψυγείο το πρωί, με την προσέλευσή τους στο σχολείο.

** Δοχεία με πλαστικά μέρη δεν τοποθετούνται καθόλου στον θερμοθάλαμο. Οι γονείς, αν επιθυμούν ζέσταμα του φαγητού, είναι υποχρεωμένοι να προμηθευτούν το ειδικό μεταλλικό δοχείο.