Το eTwinning έργο της Δ' τάξης

.

Τη σχολική χρονιά 2018-19 τα 2 τμήματα της Δ' τάξης υλοποίησαν ένα ευρωπαϊκό έργο eTwinning με τίτλο 'The SOS project - Sharing Our Smiles'.

Το θέμα του ήταν τι μας κάνει χαρούμενους, ποιες δραστηριότητες μας χαλαρώνουν και μας διασκεδάζουν και πώς οι φίλοι μας βοηθούν να νιώσουμε καλύτερα!

Οι μαθητές γνωρίστηκαν μεταξύ τους, αντάλλαξαν κάρτες και ευχές, έγραψαν μαζί ιστορίες και ένα ποίημα, αντάλλαξαν ιδέες για αγαπημένα παιχνίδια, μίλησαν για την υγιεινή διατροφή και πόσο καλό κάνει στο σώμα μας, παρουσίασαν Πασχαλινά έθιμα και έπαιξαν ένα παιγνίδι για την Αγγλία.

Μέσα στην πλατφόρμα επικοινωνίας και συνεργασίας Twinspace, είχαν την ευκαιρία να κάνουν αναρτήσεις και να σχολιάσουν τις αναρτήσεις των άλλων, να επικοινωνήσουν μεταξύ τους και να δουν τα βίντεο των εταίρων τους, να γράψουν στο Φόρουμ και να είναι ενεργά μέλη του έργου. Σαν αποτέλεσμα, χρησιμοποίησαν την αγγλική γλώσσα για αυθεντική επικοινωνία, βελτίωσαν τις ψηφιακές τους ικανότητες και γνώρισαν λίγο την κουλτούρα και τα σχολεία κάποιων άλλων χωρών!

Ήταν μία πολύ όμορφη εμπειρία για όλους και οι μαθητές μας ανταποκρίθηκαν με τον καλύτερο τρόπο!

2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας

logo-big