Μουσική χωρίς ? σύνορα

Το κεφάλαιο 14 της Μουσικής της ΣΤ΄ τάξης 'Μουσική χωρίς ? σύνορα" αναφέρεται στους πρόσφυγες και τους μετανάστες.

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του ρατσισμού (21 Μαρτίου), προσπαθήσαμε να το προσεγγίσουμε κάπως διαφορετικά. Αυτή τη φορά, όχι μόνο μέσα από τη μουσική, αλλά και από άλλες τέχνες (ζωγραφική, φωτογραφία).

Οι μαθητές άκουσαν το τραγούδι «Σαν τον μετανάστη» του Λευτέρη Παπαδόπουλου και του Zulfi Livaneli

και παρατήρησαν τα παρακάτω έργα τέχνης.

Dorothea Lange
Migrant Mother, 1936, MoMA

Jacob Lawrence
Migration Series (1940?41), MoMA

Στη συνέχεια, επιστράτευσαν τη φαντασία τους για να κατανοήσουν τα νοήματα των έργων και μέσα από τη συζήτηση έδωσαν οι ίδιοι απαντήσεις στους προβληματισμούς και τα ερωτήματα που δημιουργήθηκαν. Τα έργα τέχνης ήταν το έναυσμα για μια κριτική και δημιουργική προσέγγιση του θέματος, αλλά και για να σκεφτούμε «διαφορετικά».