Εθισμός και κίνδυνοι στο Διαδίκτυο

Την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018 οι μαθητές/τριες των Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεων και οι εκπαιδευτικοί τους επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών, προκειμένου να ξεναγηθούν στο Θεματικό Πάρκο με θέμα: «Εθισμός και κίνδυνοι στο Διαδίκτυο».

Σκοπός της παραπάνω εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σε θέματα ασφάλειας στο Διαδίκτυο. Για την επίτευξη αυτού του στόχου, οι μαθητές πήραν μέρος στις παρακάτω δραστηριότητες:
α) Συμμετείχαν με τη βοήθεια ψυχολόγων της Ελληνικής Αστυνομίας σε παιχνίδι τύπου buzzer με θέμα τον εθισμό στο διαδίκτυο.
β) Πήραν μέρος σε διαδραστικά παιχνίδια σε ηλεκτρονικούς υπολογιστές.
γ) Έπαιξαν σε τάπητα το παιχνίδι «Διαδίκτυο».
δ) Τέλος, ζωγράφισαν για να αποτυπώσουν τις σκέψεις τους σχετικά με το διαδίκτυο.

Ανδριάνα Δημητροπούλου
Δασκάλα της Ε2 Τάξης