I give you my song

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα e twinning με τίτλο «I give you my song» υλοποιείται από το τμήμα Ε2 με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κυρία Στέλλα Κοσκινά.

Οι μαθητές της τάξης συνεργάζονται με μαθητές αντίστοιχης ηλικίας από τη Γερμανία, την Πολωνία και τη Ρουμανία. Τραγουδούν παραδοσιακά ελληνικά τραγούδια και τα «χαρίζουν» στους Ευρωπαίους συμμαθητές τους για να τα τραγουδήσουν και αυτοί με τη σειρά τους. Με τον ίδιο τρόπο τραγουδούν τα παραδοσιακά τραγούδια των άλλων χωρών. Μέσω των τραγουδιών, έρχονται σε επαφή με την πολιτισμική κληρονομιά των ευρωπαϊκών χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. εντοπίζουν τα κοινά στοιχεία και μαθαίνουν να σέβονται την πολιτισμική ιδιαιτερότητα των άλλων λαών.

Παρουσιάσαμε το «Κάτω στο γιαλό» (video, μετάφραση, παρτιτούρα, προφορά) και περιμέναμε με αγωνία την ανταπόκριση. Οι μαθητές της Γερμανίας θα πρέπει να δυσκολεύτηκαν αρκετά, αλλά κατάφεραν να το τραγουδήσουν!

Σειρά μας να τραγουδήσουμε το παραδοσιακό ρουμάνικο τραγούδι «Alunelu». Θα τα καταφέρουμε;