Τις πινιάτες σπάσε και τα δώρα πιάσε!

Το σπάσιμο της πινιάτας είναι ένα παλιό μεξικάνικο έθιμο και ένα απ? τα αγαπημένα παιχνίδια των παιδιών.

Οι πινιάτες είναι πολύχρωμα «δοχεία» σε διάφορα σχήματα, γεμισμένα με γλυκά, μικρά φρούτα ή παιχνίδια. Το σπάσιμό τους είναι παράδοση στο Μεξικό την εορταστική χριστουγεννιάτικη περίοδο. Οι πινιάτες κρεμιούνται ψηλά και τα παιδιά προσπαθούν να τις σπάσουν και να πάρουν τις λιχουδιές που κρύβει στο εσωτερικό της.

Οι μαθητές της Β τάξης ζωντάνεψαν το έθιμο της πινιάτας. Τραγούδησαν και χόρεψαν το μεξικάνικο τραγούδι ?la pi?ata? και διασκέδασαν προσπαθώντας να την σπάσουν. Οι καραμελίτσες που περιείχε ήταν η μικρή τους ανταμοιβή.
Καλά Χριστούγεννα!

P12.JPGP23.JPGP34.JPGP41.JPG