Μύρισε καλοκαίρι!

Χαρούμενη αλλά και συγκινητική ήταν και φέτος η καλοκαιρινή γιορτή του σχολείου μας.

Την Πέμπτη, 11 Ιουνίου, στη γνώριμη και αγαπημένη τους αυλή, οι μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού παρουσίασαν το θεατρικό «Καλησπέρα Ελλάδα». Γελάσαμε και κουνήσαμε το κεφάλι αναγνωρίζοντας στιγμιότυπα από τη σύγχρονη ελληνική πραγματικότητα.

Όμως, το «Τρελοβάπορο» της Ελλάδας «δε λογάριασε ποτέ κατακλυσμούς», «μπήκε μες στα όλα και πέρασε», όπως μας τραγούδησαν αισιόδοξα οι μαθητές της ΣΤ΄. Ακολούθησαν και άλλα τραγούδια που μύριζαν ? θάλασσα και χοροί από τη νησιωτική Ελλάδα. Τα παιδιά μας ταξίδεψαν ως την Κάλυμνο και την Τήλο. Τα κορίτσια με το «Θαλασσάκι» αποχαιρέτησαν τους Καλύμνιους σφουγγαράδες, ο «Μηχανικός» μας συγκίνησε με το πάθος του για ζωή, ενώ οι ιδιαίτεροι γαμήλιοι χοροί της Τήλου, «Ειρήνη» και «Καμάρες», έδειξαν με τους συμβολισμούς τους πως η ζωή πάει πάντα μπροστά.

Την ίδια μέρα στον προαύλιο χώρο του σχολείου παρουσιάστηκαν δημιουργίες των μαθητών εμπνευσμένες από ποιήματα του Gianni Rodari, καθώς και η πολύ ενδιαφέρουσα έκθεση με θέμα «Το σχολείο μιας άλλης εποχής» που έστησαν οι μαθητές της Δ΄ τάξης. Επίσης, υπήρχε σημείο ενημέρωσης για τη βιβλιοθήκη του σχολείου.

Ευχαριστούμε όλους τους γονείς που συνέβαλαν στην πραγματοποίηση της γιορτής, καθώς και τον Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας που μας γλύκανε και μας δρόσισε.

Καλό καλοκαίρι!

WP_20150611_20_51_22_Pro.jpgWP_20150611_21_19_02_Pro.jpgWP_20150611_21_19_07_Pro.jpgWP_20150611_21_19_22_Pro.jpg