Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό?

«Κεφάλα», είπε ο γάιδαρος τον πετεινό.

Ο πετεινός προσπάθησε να πιάσει το κεφάλι του με τα φτερά του.
«Εσύ είσαι χοντρός και τεράστιος» είπε η λεοπάρδαλη στον ελέφαντα. «Κι εσύ έχεις έναν λαιμό που φτάνει έως τα πάνω» της απάντησε αυτός.
«Καλά, εσύ έχεις μια μούρη λες και είσαι μαϊμού?» είπε η ζέβρα στο ζωάκι που χοροπηδούσε δίπλα της. «Μα, μαϊμού είμαι?» απάντησε γεμάτο έκπληξη αυτό.
Μόνο τα ζώα δεν καταλαβαίνουν τη διαφορετικότητα του άλλου. Γιατί όπως κι αυτά είναι ξεχωριστά, έτσι και κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ιδιαίτερος, έχοντας ο καθένας από τη φύση του τις δικές περγαμηνές και τα δικά του ταλέντα.
Γι' αυτό και ο καθένας από εμάς ξεχωρίζει, δίνοντας το δικό του πετραδάκι, στο καλό του συνόλου, στο καλό της ομάδας.

Αγάπησε αυτό που σου δίνει η φύση. Αγάπησε αυτό που σου δίνει η ζωή. Αγάπησε την αξία σου!
Μη φοβάσαι! Μίλα! Η ντροπή είναι δικιά τους, όχι δικιά σου?