vivliothΣε μια προσπάθεια να γνωρίσουν οι μαθητές τον μαγικό κόσμο των βιβλίων και να προωθηθεί η φιλαναγνωσία, λειτουργεί στο σχολείο μας Δανειστική Βιβλιοθήκη.

Στην κεντρική αίθουσα εκδηλώσεων, σ' έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο, οι μικροί μαθητές μπορούν να επιλέξουν - σε ορισμένες ώρες και ημέρες - βιβλία που ανταποκρίνονται στην ηλικία, τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντά τους. Έρχονται με αυτόν τον τρόπο σε επαφή με τα βιβλία, γνωρίζουν τους αγαπημένους τους ήρωες, ταξιδεύουν, ονειρεύονται, δημιουργούν τις δικές τους ιστορίες, παίζουν και συμμετέχουν σε δημιουργικές δράσεις.

Την οργάνωση και υποστήριξη της βιβλιοθήκης έχουν αναλάβει η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής Μόνικα Αθανασοπούλου με τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης, οι οποίοι είναι πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν τους μικρούς μαθητές στην επιλογή και το δανεισμό των βιβλίων.

Η βιβλιοθήκη είναι ανοιχτή καθημερινά στο πρώτο διάλειμμα για τους μαθητές των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων και στο δεύτερο διάλειμμα για τους μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων.

Σας περιμένουμε!!

Text for Fun, Fun, Fun!

Γράφτηκε από τον/την Στάθης Ντούκας .

Τη σχολική χρονιά 2017-18 το τμήμα Γ΄2 του σχολείου μας υλοποίησε ένα έργο eTwinning με συνεργάτες 2 τμήματα από την Ισπανία (πόλη Ceuta) και τη Ρουμανία (πόλη Slatina).

Το έργο είχε σαν στόχο να γνωριστούν οι μικροί μαθητές και να επικοινωνήσουν με πολύ απλό τρόπο στα αγγλικά αλλά και μέσα από παιχνίδια και αθλήματα!

Το κάθε τμήμα έδειχνε τι παιχνίδια παίζουν και οι συνεργάτες τους έβλεπαν αν ήταν γνωστά παιχνίδια, τα δοκίμαζαν, σχολίαζαν και μάθαιναν πώς λειτουργούν άλλα σχολικά συστήματα!

Επίσης έπαιξαν παιχνίδια στο Διαδίκτυο φτιαγμένα ειδικά για το έργο, τραγούδησαν και χόρεψαν αγγλικά τραγούδια, ζωγράφισαν όλοι μαζί και γιόρτασαν την Ημέρα eTwinning 2018.

Ήταν το πρώτο τους έργο ευρωπαϊκής συνεργασίας και μία μοναδική εμπειρία στην οποία ανταποκρίθηκαν πολύ αποτελεσματικά και δημιουργικά!

Μία ομάδα εκπαιδευτικών του σχολείου (Στάθης Ντούκας - δάσκαλος του τμήματος, Μόνικα Αθανασοπούλου - εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής & Ράνια Μπεκίρη - εκπαιδευτικός Αγγλικών) ενσωμάτωσαν το έργο στα μαθήματά τους και έζησαν μαζί με τους μαθητές αυτή τη διαπολιτιστική εμπειρία!

2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας

logo-big