Διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Θέρμου

.

Οι μαθητές/τριες της ΣΤ Τάξης με τη διευθύντρια του σχολείου κ. Μωυσίδου Ευαγγελία και τους εκπαιδευτικούς τους κ. Μπάντιο Δημήτρη και κ. Δημητροπούλου Ανδριάνα, πραγματοποίησαν διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Θέρμου, κωμόπολη της Αιτωλοακαρνανίας, την Παρασκευή και το Σάββατο 6 και 7 Δεκεμβρίου 2019.

Βράβευση του 2ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας Πατρών

.

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας βραβεύτηκε για την επιτυχή συμμετοχή του στον 4ο Διαγωνισμό: Γίνε πρεσβευτής του GAIA στο Summer School 2018 της ΕΑ, στα πλαίσια του έργου GAIA το σχολικό έτος 2017-2018.http://gaia-project.eu/index.php/el/2019/01/28/2odimotiko-paralias-award/

Επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Πατρών

.

Οι μαθητές της Β΄ τάξης επισκέφτηκαν το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Πανεπιστημίου Πατρών, στα πλαίσια του Προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Απειλούμενα είδη Ζώων» που υλοποιείται στην Ευέλικτη Ζώνη.