Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νηπιαγωγείου Παραλίας ιδρύθηκε στις 10-1-2000.

Σκοπός του Συλλόγου είναι:

1. Η μελέτη και η προβολή των προβλημάτων του Σχολείου και ο συντονισμός της δράσης όλων των γονιών για τη λύση τους.
  2. Η ανάπτυξη κοινωνικής αλληλεγγύης μεταξύ των γονέων των μαθητών του Σχολείου και η ενίσχυση με οποιονδήποτε τρόπο των άπορων μαθητών.
  3. Η προώθηση και ανάπτυξη του σχολικού αθλητισμού και η διατήρηση και διάδοση της λαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς.

Μέσα για την επίτευξη των παραπάνω σκοπών είναι:

1. Η συμμετοχή του Συλλόγου στα όργανα διοίκησης του Σχολείου.
  2. Η διαφώτιση των γονέων (με οργάνωση διαλέξεων και συγκεντρώσεων) και η δραστηριοποίησή τους.
  3. Η συγκέντρωση χρημάτων για τις ανάγκες και εκδηλώσεις του Συλλόγου και του Σχολείου.

Ενημέρωση

.

Το νέο Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων που ανέλαβε καθήκοντα τον Ιανουάριο του 2017, θα ήθελε να σας ενημερώσει για τις δράσεις του για το σχολικό έτος που τελειώνει στις 15 Ιουνίου 2017 και σας αναφέρουμε τα εξής:

Α) Πήραμε μέρος στο καρναβάλι τον μικρών και με τη δική σας δυνατή συμμετοχή διοργανώσαμε το καρναβαλικό πάρτυ, από το οποίο ο σύλλογος κατάφερε να αποταμιεύσει το ποσό των 220?. Επίσης, με τις δωρεές των τοπικών εμπόρων καταφέραμε και φέτος να πραγματοποιήσουμε τη λαχειοφόρο από την οποία αποταμιεύσαμε το ποσό των 460?. Με τα χρήματα αυτά πληρώσαμε τα έξοδα για το παραδοσιακό ψήσιμο της Τσικνοπέμπτης καθώς και όλα τα κεράσματα στις γιορτές των παιδιών μας.
Β) Ο σύλλογος στην προσπάθειά του να διαμορφώσει το σχολικό μας συγκρότημα και σε συνεργασία με τη διεύθυνση του Δημοτικού και του Νηπιαγωγείου κατέθεσε ένα σύνολο γραπτών αιτημάτων στον Δήμο Πατρέων. Μέρος αυτών έχουν ήδη πραγματοποιηθεί όπως:
1) Τοποθετήθηκε αλεξικέραυνο και κεντρική ασφάλεια για την προφύλαξη από την τάση του ρεύματος στον κεντρικό πινάκα του σχολείου.
2)Τοποθετήθηκαν παγκάκια στον προαύλιο χώρο.
3)Αφαιρέθηκαν τα επικίνδυνα παιχνίδια από την παιδική χαρά και αναμένουμε εντός του καλοκαιριού νέα παιχνίδια με πιστοποίηση ISO. Επίσης, έχουμε υποβάλει αίτημα σε διαγωνισμό της εταιρείας μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα ECOELASTICA AE για την τοποθέτηση τάπητα και αναμένουμε τα αποτελέσματα τέλος Ιουνίου.
4)Επισκευάστηκαν και αντικαταστάθηκαν τα προβληματικά τζάμια στις αίθουσες του ισογείου.
Γ) Αιτηθήκαμε τον εσωτερικό και εξωτερικό ελαιοχρωματισμό του σχολικού συγκροτήματος καθώς και την επισκευή του στηθαίου στον προαύλιου χώρο. Ο Δήμος έστειλε επιτροπή μηχανικών και εισηγήθηκαν στο τμήμα της Αυτεπιστασίας και της Διεύθυνσης Αρχιτεκτονικής τις επισκευές που χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης καθώς επίσης και τον προγραμματισμό ελαιοχρωματισμού στο επόμενο έτος.
Δ) Φτιάξαμε στις 31 Απρίλιου με αφορμή την γιορτή της Πρωτομαγιάς στεφάνια με λουλούδια μαζί με τα παιδία μας για να στολίσουν τις τάξεις τους, με δαπάνες του συλλόγου.
Ε) Πραγματοποιήθηκε η ετήσια φωτογράφιση των παιδιών μας.
Ζ) Θέλοντας να ομορφύνουμε τον προαύλιο χώρο που παίζουν τα παιδιά μας ζωγραφίσαμε μαζί τους το δάπεδο και τους τοίχους του σχολείου, με χρώματα που αγόρασε ο σύλλογος και που μας προσέφερε και ο Δήμος Πατρέων.

1.jpg3.jpg4.jpg5.jpg9.jpg10.jpg11.jpg

Σας ενημερώνουμε πως από τη νέα σχολική χρόνια θα προσπαθήσουμε να δημιουργήσουμε τις απογευματινές ώρες, τμήματα δημιουργικής απασχόλησης των παιδιών μας και θα θέλαμε να μας προτείνετε δραστηριότητες που θα ενδιέφεραν τα παιδιά μας.
Επίσης, ο σύλλογος έχει ανάγκη από τη δική σας συμμετοχή, είτε στις εθελοντικές δράσεις είτε με την παρουσία σας στις συνελεύσεις.
Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως για την άψογη συνεργασία, τη διεύθυνση και τους εκπαιδευτικούς του 2ου Δημοτικού Σχολείου & 2ου Νηπιαγωγείου, καθώς και τους γονείς που με τις δωρεές τους βοήθησαν το έργο του συλλόγου.
Καλό καλοκαίρι!!!

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ
Σύμφωνα με τις αναλυτικές εγγραφές στο Βιβλίο Εσόδων-Εξόδων του Συλλόγου προκύπτουν τα εξής :
ΤΑΜΕΙΟ 2016 588,07? + ΕΣΟΔΑ 2017 760,00? - ΕΞΟΔΑ 2017 944,00? = ΥΠΟΛΟΙΠΟ 404,07?

Το ΔΣ

2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας