Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νηπιαγωγείου Παραλίας ιδρύθηκε στις 10-1-2000.

Σκοπός του Συλλόγου είναι:

1. Η μελέτη και η προβολή των προβλημάτων του Σχολείου και ο συντονισμός της δράσης όλων των γονιών για τη λύση τους.
  2. Η ανάπτυξη κοινωνικής αλληλεγγύης μεταξύ των γονέων των μαθητών του Σχολείου και η ενίσχυση με οποιονδήποτε τρόπο των άπορων μαθητών.
  3. Η προώθηση και ανάπτυξη του σχολικού αθλητισμού και η διατήρηση και διάδοση της λαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς.

Μέσα για την επίτευξη των παραπάνω σκοπών είναι:

1. Η συμμετοχή του Συλλόγου στα όργανα διοίκησης του Σχολείου.
  2. Η διαφώτιση των γονέων (με οργάνωση διαλέξεων και συγκεντρώσεων) και η δραστηριοποίησή τους.
  3. Η συγκέντρωση χρημάτων για τις ανάγκες και εκδηλώσεις του Συλλόγου και του Σχολείου.

Μικροί μεγάλοι ξανασυστηνόμαστε...

.

Την Τετάρτη στις 13 Δεκεμβρίου πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο αμφιθέατρο του σχολείου μας το πρώτο εργαστήρι για παιδιά και γονείς.

Η επικοινωνία των γονιών με τα παιδιά ήταν το θέμα που συζητήθηκε. Τα εργαλεία του εργαστηρίου ήταν η συζήτηση και το παιχνίδι μεταξύ μεγάλων και μικρών και, στην προσπάθεια να δημιουργήσουμε τις συνθήκες για ουσιαστική επικοινωνία, το αποτέλεσμα μας εντυπωσίασε!

Πόσο πραγματικά επικοινωνούμε με τα παιδιά μας; Ακούμε όταν μας μιλάνε; Κοιτάζουμε στα μάτια τον συνομιλητή μας; Τελικά πόσο δύσκολο είναι να καταλάβουμε ένα μήνυμα και ας έχει απλές λέξεις;

Μέσω του παιχνιδιού δόθηκαν οι απαντήσεις! Ανανεώνουμε το ραντεβού μας για τις 17 Ιανουαρίου 2018 και ευχαριστούμε θερμά το ΚΠΑ "Καλλίπολις" για την όμορφη συνεργασία!

2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας

logo-big