Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νηπιαγωγείου Παραλίας ιδρύθηκε στις 10-1-2000.

Σκοπός του Συλλόγου είναι:

1. Η μελέτη και η προβολή των προβλημάτων του Σχολείου και ο συντονισμός της δράσης όλων των γονιών για τη λύση τους.
  2. Η ανάπτυξη κοινωνικής αλληλεγγύης μεταξύ των γονέων των μαθητών του Σχολείου και η ενίσχυση με οποιονδήποτε τρόπο των άπορων μαθητών.
  3. Η προώθηση και ανάπτυξη του σχολικού αθλητισμού και η διατήρηση και διάδοση της λαϊκής πολιτιστικής κληρονομιάς.

Μέσα για την επίτευξη των παραπάνω σκοπών είναι:

1. Η συμμετοχή του Συλλόγου στα όργανα διοίκησης του Σχολείου.
  2. Η διαφώτιση των γονέων (με οργάνωση διαλέξεων και συγκεντρώσεων) και η δραστηριοποίησή τους.
  3. Η συγκέντρωση χρημάτων για τις ανάγκες και εκδηλώσεις του Συλλόγου και του Σχολείου.

Μικροί μεγάλοι ξανασυστηνόμαστε 2

.

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη 7 Φεβρουαρίου με μεγάλη επιτυχία ο κύκλος των τριών συναντήσεων με το ΚΠΑ Καλλίπολις.

Οι συμμετέχοντες στο εργαστήρι "Εγώ κι εσύ δυναμώνουμε μαζί" έφτιαξαν τα δέντρα της αυτοεκτίμησης γράφοντας στα φύλλα όσα θέλουν να μάθουν και όσα ξέρουν ο καθένας για τον εαυτό του!!

Η συνεργασία με την ομάδα του ΚΠΑ Καλλίπολις ήταν μια μοναδική εμπειρία για όλους μας και ανυπομονούμε και για μελλοντικές νέες συναντήσεις!!

2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας

logo-big