Το Μουσείο πάει σχολείο

Την Τετάρτη 24/11/2021 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ1 και Γ2 τμημάτων με τη Σοφία Πεντεσκούφη και τη Βασιλική Νικολακοπούλου, εκπαιδευτικούς των αντίστοιχων τμημάτων και τηρώντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα για τον covid-19, επισκέφτηκαν την περιοδεύουσα έκθεση "Οι Αγωνιστές του 1821 και τα Άρματά τους" που οργανώνει το Πολεμικό Μουσείο στα πλαίσια του εορτασμού των 200 χρόνων από την κήρυξη της Ελληνικής Επανάστασης,η οποία  διεξάγεται σε κατάλληλη αίθουσα του Παμπελοποννησιακού  Σταδίου.

Στόχος της επίσκεψης ήταν η καλλιέργεια της ιστορικής συνείδησης των μαθητών,καθώς είχαν τη δυνατότητα να θαυμάσουν αυθεντικά κειμήλια και σπάνια αντικείμενα της εποχής, επίσης να "συνομιλήσουν" με τους ήρωες της Επανάστασης.Είναι σημαντικό να μάθουμε στα παιδιά την ιστορία μας γιατί αν αγαπήσουν την ιστορία,θα μάθουν να αγαπούν και την Ελλάδα.

Μετά την έκθεση τα παιδιά απόλαυσαν τον ήλιο,παίζοντας στον εντυπωσιακό χώρο του Σταδίου.

Καλή αρχή και καλή συνέχεια στις επόμενες εκπαιδευτικές επισκέψεις.