kainotomaΣχολικά προγράμματα που αφορούν το περιβάλλον, τη διατροφή, τον πολιτισμό, το παραμύθι και τις νέες τεχνολογίες από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς μας.

Ημέρα Κύπρου στο σχολείο μας!

Οι εκπαιδευτικοί, κυρία Βασιλική Νικολακοπούλου και Μόνικα Αθανασοπούλου, με τους 6 μαθητές που επισκέφτηκαν την Κύπρο στα πλαίσια του Erasmus+ έργου μας 'Bits & Pieces of Culture' οργάνωσαν μία εκδήλωση για να παρουσιάσουν την εμπειρία τους από την επίσκεψη.

Διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Θέρμου

Οι μαθητές/τριες της ΣΤ Τάξης με τη διευθύντρια του σχολείου κ. Μωυσίδου Ευαγγελία και τους εκπαιδευτικούς τους κ. Μπάντιο Δημήτρη και κ. Δημητροπούλου Ανδριάνα, πραγματοποίησαν διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Θέρμου, κωμόπολη της Αιτωλοακαρνανίας, την Παρασκευή και το Σάββατο 6 και 7 Δεκεμβρίου 2019.

Βράβευση του 2ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας Πατρών

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας βραβεύτηκε για την επιτυχή συμμετοχή του στον 4ο Διαγωνισμό: Γίνε πρεσβευτής του GAIA στο Summer School 2018 της ΕΑ, στα πλαίσια του έργου GAIA το σχολικό έτος 2017-2018.http://gaia-project.eu/index.php/el/2019/01/28/2odimotiko-paralias-award/