Το όραμα του σχολείου μας - Σχέδια δράσεων

.

Το όραμα και ο στόχος των μελών της Σχολικής Κοινότητας είναι ένα σύγχρονο σχολείο που θα ανταποκρίνεται στις ανάγκες και στις απαιτήσεις του 21ου αιώνα και που οι μαθητές/τριες μας θα είναι στο επίκεντρο των αποφάσεων, των δράσεων και των επιλογών μας.

Είναι ένα σχολείο στο οποίο θα υπάρχει πνεύμα συνεργασίας σε όλα τα επίπεδα, ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς και τους γονείς/κηδεμόνες και ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές/τριες. Οι βασικές αρχές αυτής της συνεργασίας είναι ο σεβασμός, η υπευθυνότητα και η ασφάλεια των μαθητών και ο στόχος η μαθησιακή αλλά και η κοινωνική πρόοδός τους.

Θέλουμε ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία, προσιτό στην ευρύτερη κοινότητα, φάρος γνώσης, χαράς και δημιουργίας. Ένα σχολείο που να πρωτοπορεί, να δοκιμάζει, να ερευνά, να συμμετέχει σε δράσεις και εκδηλώσεις, να δημιουργεί και να τολμά την αλλαγή αποδεχόμενο τις προκλήσεις της εποχής μας. Ένα σχολείο με εξωστρέφεια, με δεσμούς με άλλα σχολεία του εξωτερικού, που θα δίνει ευκαιρίες στους μαθητές/τριες να πειραματίζονται, να δοκιμάζουν εμπειρίες, να νιώθουν ικανοί να ανταποκριθούν σε οποιαδήποτε δράση και πρόκληση τους παρουσιαστεί και που θα τους αυξήσει την αυτοπεποίθηση

Θέλουμε ένα σχολείο φιλικό προς τους μαθητές/τριες, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς.

Ένα σχολείο συμπεριληπτικό και δημοκρατικό, που θα αποδέχεται και θα "ακούει" όλους τους μαθητές/τριες, θα τους εντάσσει στη μαθησιακή διαδικασία και θα φροντίζει για τις ιδιαίτερες ανάγκες όλων. Ένα σχολείο που θα δίνει ευκαιρίες σε όλους τους μαθητές/τριες να αναπτύξουν τις ιδιαίτερες δυνατότητες και ταλέντα τους καθιστώντας τους ενεργά και σημαντικά μέλη της σχολικής κοινότητας.

Ένα σχολείο σύγχρονο με υλικοτεχνική υποδομή και οπτικοακουστικό υλικό, που θα δίνει κίνητρο στα παιδιά μας, δεξιότητες και γνώσεις που απαιτούνται την σημερινή ψηφιακή εποχή.

Ένα σχολείο με καθαρούς και καλαίσθητους χώρους, τους οποίους οι μαθητές/τριες θα απολαμβάνουν, θα διατηρούν και θα έχουν την ευθύνη, καθώς το σχολείο θέλουμε να είναι το δεύτερο σπίτι τους!

Σχέδια δράσεων

• Το σχολείο θα συμμετάσχει σε δράσεις καινοτόμες (Erasmus+ & eTwinning) ώστε να ανοίξει στην κοινωνία μέσα από διαφορετικές δράσεις, εικονικές επισκέψεις, ανταλλαγές υλικών, κοινές και συνεργατικές εργασίες μαθητών/τριών, καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας και ενδιαφέρουσες δραστηριότητες.

• Το σχολείο θα συμμετάσχει σε δράσεις για το Περιβάλλον (όπως ανακύκλωση, επισκέψεις σε χώρους περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος) ώστε οι μαθητές/τριες να αποκτήσουν συνείδηση ευαισθητοποίησης προς το περιβάλλον.

• Το σχολείο θα συμμετάσχει σε αθλητικές δράσεις μέσα και έξω από το σχολείο, ώστε να προωθήσουμε την κουλτούρα της φυσικής άσκησης πέρα από ανταγωνισμό και αντιπαλότητες.

• Το σχολείο θα συνεχίσει να ενισχύει την λειτουργία της βιβλιοθήκης προωθώντας την Φιλαναγνωσία.

• Το σχολείο μας θα συνεχίσει να δίνει μεγάλη βαρύτητα σε θέματα Ασφάλειας στο Διαδίκτυο αλλά και στη βελτίωση των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών/τριών. Θα συμμετάσχουμε σε όσες εκδηλώσεις παρουσιαστούν με αυτό το θέμα και θα αξιολογήσουμε τις ψηφιακές δεξιότητες των μαθητών/τριών με το εργαλείο Selfie ώστε να εξακριβώσουμε τις ικανότητες, αδυναμίες και σημεία βελτίωσης.

• Το σχολείο μας θα προσπαθεί πάντα να αντιμετωπίσει με ισοτιμία όλους τους μαθητές/τριες προσπαθώντας να βοηθήσει όλους να οδηγηθούν στη μαθησιακή και κοινωνική πρόοδο. Το Τμήμα Ένταξης αλλά και η Ψυχολόγος και η Κοινωνική Λειτουργός που έρχονται στο σχολείο μας συνεργάζονται με τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς ώστε να βρουν την πλέον κατάλληλη δράση σε κάθε περίπτωση.

• Το σχολείο μας θα συνεχίσει να επιδιώκει μία πολύ καλή συνεργασία με τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την οργάνωση διαφόρων δράσεων και εκδηλώσεων.

• θα προσπαθούμε να δίνουμε ευκαιρίες έκφρασης στους μαθητές/τριες μας και να προωθούμε τη δημιουργικότητα και την ανεξάρτητη σκέψη, την πρωτοβουλία και την έρευνα.

2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας

logo-big