Μένουμε σπίτι

logoPaidiaMenoumeSpiti    Διαδραστικά σχολικά βιβλία  (Τα σχολικά μας βιβλία με χρήσιμους συνδέσμους. Οδηγίες)

Δωρεάν online παρακολούθηση των κινηματογραφικών παραγωγών του ΙΜΕ (ταινίες εκπαιδευτικού περιεχομένου)

Εκπαιδευτική τηλεόραση

Ανοικτή βιβλιοθήκη

Παιδικές θεατρικές παραστάσεις Εθνικού Θεάτρου (δεξιά στο Οπτικοακουστικό υλικό όπου υπάρχει η λέξη βίντεο)

Περί του ιστότοπου

Responsive-showcase-presentation

Η δημιουργία και η λειτουργία του δικτυακού τόπου του 2ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας έχει σκοπό κυρίως να αποτελέσει μέσο επικοινωνίας και ενημέρωσης μεταξύ των εκπαιδευτικών, γονέων και των μαθητών του σχολείου. Ειδικότερα επιδιώκεται η ενημέρωση για θέματα του σχολείου, η προβολή παλαιών και νέων δραστηριοτήτων μαθητών και εκπαιδευτικών και η ενεργοποίηση των μαθητών - μαθητριών στην αξιοποίηση της τεχνολογίας.

Ο ιστότοπος σχεδιάστηκε και κατασκευάστηκε με το Ελεύθερο και Ανοικτού Κώδικα (ΕΛΛΑΚ) Σύστημα Διαχείρισης Περιεχομένου Joomla! και φιλοξενείται στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Ανανεώνεται και ενημερώνεται από τον δάσκαλο του σχολείου Στάθη Ντούκα.

2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας

logo-big