Επίσκεψη στη Δημοτική Βιβλιοθήκη και την Πινακοθήκη της Πάτρας

Την Πέμπτη 19/1/2023, οι μαθητές της Γ’ και Δ’ τάξης του σχολείου μας επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της πόλης μας. Ξεναγήθηκαν στο επιβλητικό κτίριο και έμαθαν για την ιστορία της βιβλιοθήκης, που βασίστηκε σε δωρεές και ευεργεσίες πατρινών βιβλιόφιλων.

Ενημερώθηκαν για το σύστημα αρχειοθέτησης των βιβλίων (παλιό, με καρτέλες και σύγχρονο, ηλεκτρονικά) και για το σύστημα δανεισμού. Είδαν κάποια σπάνια και πολύτιμα παλιά βιβλία, αλλά και τον εξοπλισμό που διαθέτει η βιβλιοθήκη για χρήστες με προβλήματα όρασης.

Στη συνέχεια, τι άλλο; Διάβασαν. Σε κάθε μαθητή δόθηκε ένας διαφορετικός μύθος του Αισώπου, τον οποίο έπρεπε να διαβάσουν, να χωρίσουν σε σκηνές, να δώσουν τίτλους και να εικονογραφήσουν.

Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ένα σύντομο πέρασμα από την έκθεση Κόντογλου στη  Δημοτική Πινακοθήκη, όπου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν την εντυπωσιακή τοιχογραφία που κοσμούσε το σπίτι του καλλιτέχνη αλλά και να μάθουν για την ενδιαφέρουσα ιστορία της και για τη ζωή του σπουδαίου εικαστικού και συγγραφέα, από τον επιμελητή της έκθεσης, τον αγιογράφο Πέτρο Λαμπρινάκο.

Φύγαμε έχοντας «πάρει» πολλά, αλλά και φορτωμένοι βιβλία, μια ευγενική προσφορά της Δημοτικής Βιβλιοθήκης, για να εμπλουτίσουμε τη βιβλιοθήκη του δικού μας σχολείου!

IMG_20230119_092024.jpgIMG_20230119_093155.jpgIMG_20230119_102648.jpgUntitled.jpg