Η μαμά μου η καροτσάτη

Τη Δευτέρα 15 Ιανουαρίου, το Σχολείο μας υποδέχθηκε τη συγγραφέα του βιβλίου: «Η μαμά μου η καροτσάτη», μια δυναμική γυναίκα που με τον λόγο και το παράδειγμά της ευαισθητοποιεί τους ανθρώπους γύρω της για την αναπηρία, ενώ η ίδια κινείται με αναπηρικό αμαξίδιο.

Τα παιδιά μας, μέσα σε ένα κλίμα που ενθάρρυνε τη θετική αλληλεπίδραση, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ένα άτομο με αναπηρία, να αντιληφθούν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει, να αναπτύξουν ενσυναίσθηση «μπαίνοντας στη θέση του» και να θαυμάσουν το ψυχικό σθένος που κρύβει μέσα του η θαρραλέα και αισιόδοξη αντιμετώπιση της καθημερινότητας, των δυσκολιών, των περιορισμών και των αποκλεισμών που υφίστανται αυτά τα άτομα.

Η ευαισθητοποίηση των μαθητών μας είναι μια συνεχής εξελισσόμενη διαδικασία που  συνεχίζεται έμπρακτα σε καθημερινή βάση αφού στο Σχολείο μας φοιτά ένας μαθητής που κινείται με αναπηρικό αμαξίδιο, μέσα σε ένα ασφαλές σχολικό περιβάλλον, χωρίς διακρίσεις, προκαταλήψεις και αποκλεισμούς.

Στην εκδήλωση ο μικρός μας μαθητής, μαζί με τη συγγραφέα, απάντησαν σε δύσκολες ερωτήσεις, διώχνοντας την αμηχανία που νιώθαμε, μας έμαθαν να σεβόμαστε και να αγκαλιάζουμε τη διαφορετικότητα και μας έδωσαν σημαντικά μαθήματα αισιοδοξίας με το λαμπερό τους χαμόγελο και το φωτεινό τους παράδειγμα! Τους ευχαριστούμε!

Ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων του Σχολείου μας καθώς και τη μητέρα του μικρού μας μαθητή για την οργάνωση της εκδήλωσης! Οι όμορφες δράσεις και εκδηλώσεις είναι πάντα αποτέλεσμα συλλογικής προσπάθειας!

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων