Erasmus: Η “διαδρομή” μας

Το σχολείο μας από τον Σεπτέμβριο του 2018 συμμετέχει ενεργά στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ με θέμα: “Bits and Pieces of Culture”.

Το πρόγραμμα θα συνεχίσει να υλοποιείται ως τον Μάιο του 2020 προσφέροντας στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς μας μοναδικές εμπειρίες πολιτισμού, ενότητας και φιλίας που εκτείνονται πέρα από τα εθνικά σύνορα και μας “ενώνουν” με τις χώρες- εταίρους μας. Κατά τη διάρκεια του α΄ τριμήνου - από τον Σεπτέμβριο έως και τον Δεκέμβριο - έχει υλοποιηθεί ένα μεγάλο μέρος δραστηριοτήτων από τους/τις εκπαιδευτικούς του σχολείου μας σε συνεργασία με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς της Κροατίας, της Ισπανίας, της Πολωνίας, της Ιταλίας και της Κύπρου.

Ας κοιτάξουμε προς τα πίσω!

Τον Σεπτέμβριο οι μαθητές/τριες των μεγάλων μας τάξεων (Ε΄ και ΣΤ΄) πήραν μέρος σε παιχνίδι - κουίζ με QR Codes για να αποκτήσουν τις πρώτες πληροφορίες για το έργο. Στη συνέχεια, έπαιξαν παιχνίδι στους υπολογιστές (kahoot) με ερωτήσεις βασισμένες στα QR Codes, σχετικές με τις  χώρες που συνεργαζόμαστε, προκειμένου να γνωρίσουν καλύτερα και να δοκιμάσουν τις γνώσεις τους  γι’ αυτές. Στην είσοδο του σχολείου μας δημιουργήθηκε μια γωνιά για το πρόγραμμα Erasmus, όπου αναρτώνται πληροφορίες που αφορούν το πρόγραμμα.

Οι δράσεις συνεχίστηκαν τον Οκτώβριο και οι μαθητές προσκλήθηκαν στο Twinspace του έργου (online πλατφόρμα επικοινωνίας και συνεργασίας όλων των εταίρων), όπου δημιούργησαν το προφίλ τους.  Η επόμενη δραστηριότητα αφορούσε  τη δημιουργία μίας προσωπικής αφίσας από τα παιδιά την οποία ανάρτησαν στο Twinspace και συμπλήρωσαν  σχόλια  κάτω από τις αφίσες των εταίρων μας στα άλλα σχολεία. Η δράση που ακολούθησε και ενθουσίασε ιδιαίτερα τους μαθητές ήταν ο σχεδιασμός λογότυπου logo collage 1 1 από τους μαθητές της ΣΤ Τάξης και η ψηφοφορία από τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου για την ανάδειξη των δύο καλύτερων logo winners, τα οποία στη συνέχεια ανέβηκαν στο Twinspace. Η χώρα μας και η πόλη μας παρουσιάστηκαν στους εταίρους μας με τη δημιουργία ενός βίντεο. Ομοίως, οι εταίροι μας ετοίμασαν το δικό τους βίντεο για την πόλη και τη χώρα τους, το οποίο παρακολούθησαν οι μαθητές μας και συμπλήρωσαν τους ειδικούς online χάρτες (με το εργαλείο popplet). Επιπλέον, όλα τα σχολεία παρουσιάστηκαν από τους μαθητές όλων των εταίρων με animoto παρουσιάσεις με φωτογραφίες και οι μαθητές κλήθηκαν να δουν τις παρουσιάσεις, να κάνουν ερωτήσεις για να πάρουν περισσότερες πληροφορίες και να απαντήσουν σε ερωτήσεις για  το σχολείο τους, τις οποίες είχαν θέσει οι μαθητές των άλλων χωρών.

Το πρώτο δεκαπενθήμερο του Νοεμβρίου και αφού οι εταίροι μας κι εμείς  ανεβάσαμε στο Twinspace τα καλύτερα λογότυπα της κάθε χώρας, ακολούθησε online ψηφοφορία από  τους μαθητές όλων των εταίρων για το καλύτερο λογότυπο. Το λογότυπο που επιλέχθηκε ήταν από την Πολωνία project logo   Στο ίδιο χρονικό διάστημα  διεξήχθη διαγωνισμός ανάμεσα σε όλα τα σχολεία των εταίρων σχετικά με τη μασκότ του έργου, η οποία θα συνοδεύει όλες τις αποστολές στα εκπαιδευτικά ταξίδια. Η ιδέα που έλαβε τις περισσότερες ψήφους ήταν εκείνη που ήθελε τη μασκότ  να είναι ένα μυρμήγκι! Μια άκρως ενδιαφέρουσα δράση που υλοποιήθηκε επίσης τον Νοέμβριο ήταν: « Η Ασφάλεια στο Διαδίκτυο». Οι μαθητές μας και οι μαθητές των συνεργατών μας έφτιαξαν 6 συνεργατικές αφίσες και συμπλήρωσαν κανόνες που αφορούν την ασφάλεια στο διαδίκτυο. Όλες οι παραπάνω αφίσες έχουν αναρτηθεί  στη σελίδα ‘Safety & Copyright in Cyberspace’. Στην παραπάνω δράση δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση προκειμένου οι μαθητές να μάθουν να «σερφάρουν» με ασφάλεια στο διαδίκτυο. Για τον ίδιο σκοπό  οι μαθητές   των  Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων επισκέφτηκαν την περιοδική έκθεση στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πάτρας με θέμα: «Εθισμός και κίνδυνοι στο διαδίκτυο».

Το δεύτερο δεκαπενθήμερο του Νοεμβρίου τα πάντα είχαν άρωμα Χριστουγέννων! Ασχοληθήκαμε με την κατασκευή χριστουγεννιάτικων καρτών και μικρών στολιδιών και ακολούθησε ανταλλαγή με τους εταίρους μας. Μικρά χριστουγεννιάτικα πακέτα ταξίδεψαν από τη μία χώρα στις άλλες χαρίζοντας  κυρίως χαρά και χριστουγεννιάτικη διάθεση σε μαθητές και εκπαιδευτικούς! Όμως δεν σταματήσαμε εκεί! Στείλαμε online κάρτες που έφτιαξαν οι μαθητές της ΣΤ1 τάξης. Στη συνέχεια, ασχοληθήκαμε με τα χριστουγεννιάτικα έθιμα και τη δημιουργία διαδραστικού κολάζ με βίντεο από τα έθιμα αυτά (με το εργαλείο thinglink). Όλοι οι εταίροι παρακολουθήσαμε τα βίντεο, θέσαμε ερωτήσεις αλλά και δώσαμε απαντήσεις σχετικά με τα έθιμα και τις παραδόσεις που παρουσιάστηκαν. Τέλος, σειρά είχε η ετοιμασία και η αποστολή ενός βίντεο με ένα παραδοσιακό Χριστουγεννιάτικο τραγούδι από τη ΣΤ’ τάξη στο μάθημα της Μουσικής.

Εξίσου ενδιαφέρουσες δράσεις πραγματοποιήθηκαν και τον Δεκέμβρη. Την 1η Δεκέμβρη ξεκίνησε ένα ημερολόγιο (advent calendar): κάθε ημέρα, μέχρι τα Χριστούγεννα, άνοιγε και μία πόρτα του ημερολογίου αποκαλύπτοντας μία δραστηριότητα την οποία κάθε μαθητής της Ε’ και ΣΤ’ τάξης ανέλαβε να φέρει εις πέρας! Επιπλέον, τον μήνα αυτό ετοιμάστηκε  βίντεο με τους μαθητές της ΣΤ1 τάξης να τραγουδούν ένα παραδοσιακό τραγούδι της Ιταλίας, αφού πρώτα το προετοίμασαν με την εκπαιδευτικό της Μουσικής κ. Στέλλα Κοσκινά. Οι μαθητές της Ε’ τάξης έφτιαξαν τη δική τους μασκότ (ένα κατακόκκινο μυρμήγκι με μία βαλίτσα έτοιμη για ταξίδια!!!) με την πολύτιμη καθοδήγηση του εκπαιδευτικού Εικαστικών κ. Αλέξη Φούντζουλα Greek ant Τέλος, έγινε ψηφοφορία ανάμεσα στους μαθητές όλων των εταίρων για το αγαπημένο μοντέρνο χριστουγεννιάτικο τραγούδι και οι μαθητές της ΣΤ2 ετοίμασαν ένα βίντεο όπου τραγουδούσαν το “Last Christmas”.

Με το ξεκίνημα του 2019 είμαστε πανέτοιμοι για νέες προκλήσεις και όμορφες στιγμές που θα μας χαρίσει το Erasmus!

Ανδριάνα Δημητροπούλου

δασκάλα του Ε2