Erasmus+. Το ταξίδι στον πολιτισμό ολοκληρώθηκε στην Πάτρα

Μία ακόμη διαδικτυακή συνάντηση ολοκληρώθηκε στα πλαίσια του Erasmus+ έργου μας ‘Bits & Pieces of Culture’.

Την πρώτη εβδομάδα του Φεβρουαρίου, κάθε πρωί οι 6 εταίροι του έργου συνδεόμασταν στην ΖΟΟΜ πλατφόρμα και υλοποιούσαμε τις προγραμματισμένες δραστηριότητες . Όπως και στην προηγούμενη εικονική επίσκεψη στην Ιταλία, έτσι και τώρα, στην εικονική επίσκεψη στην Ελλάδα, κάποια σχολεία ήταν κλειστά και οι μαθητές συμμετείχαν από το σπίτι τους ενώ κάποια ήταν ανοιχτά όπως το δικό μας. Τα 2 τμήματα της ΣΤ’ τάξης ήταν αυτά που πήραν μέρος και υλοποίησαν τις δράσεις.

Το θέμα της συνάντησης ήταν ‘Ζωγραφική και Φωτογραφία’ οπότε και οι δράσεις ήταν σχεδιασμένες ανάλογα. Έγινε διαγωνισμός φωτογραφίας με θέμα τα 4 στοιχεία της Φύσης (με τους ‘δικούς’ μας Νικολέτα και Κωνσταντίνο να κερδίζουν τα 2 θέματα), δημιουργία αστείων memes αλλά και δημιουργία selfies τις οποίες όμως οι μαθητές μετέτρεπαν σε έργα τέχνης με το κατάλληλο διαδικτυακό εργαλείο.  Επίσης, δημιουργήσαμε συνεργατικές ψηφιακές αφίσες με θέμα 2 πίνακες ή γλυπτά από τον κάθε εταίρο ενώ οι μαθητές ζωγράφισαν και ένα πίνακα από τους 6 που προτάθηκαν. Επίσης δημιουργήσαμε μία κοινή παρουσίαση με αντικείμενα του πολιτισμού της κάθε χώρας ενώ έγινε αναπαράσταση 12 διάσημων έργων τέχνης.

Φυσικά προσπαθήσαμε να τους δείξουμε την πόλη μας και την χώρα μας όσο καλύτερα γινόταν μέσα από βίντεο, φωτογραφίες, τραγούδια, επίδειξη παραδοσιακών φαγητών και κουίζ. Η όλη εμπειρία ήταν πολύ όμορφη, μοναδική και δημιουργική. Μπορεί να ήμασταν μακριά αλλά επικοινωνήσαμε και συνεργαστήκαμε με τον καλύτερο τρόπο! Ήταν η τελευταία ζωντανή μας συνάντηση καθώς το έργο μας ολοκληρώνεται πολύ σύντομα!

Για περισσότερες λεπτομέρειες, επισκεφτείτε το blog του έργου μας: https://2paraliaculture.blogspot.com/