Ο θησαυρός της Βαγίας

Στα πλαίσια του προγράμματος  της φιλαναγνωσίας στο σχολείο μας και με αφορμή τα εκατό χρόνια από τη γέννηση της Ζωρζ Σαρή,  ασχοληθήκαμε με το πρώτο της μυθιστόρημα  “Ο θησαυρός της Βαγίας”.

Επιπλέον, τη Δευτέρα 23 Μαρτίου 2023  εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες των Γ και Δ Τάξεων παρακολουθήσαμε  στο θέατρο “Πάνθεον” τη θεατρική μεταφορά του δημοφιλούς παιδικού βιβλίου. Πρόκειται για μια παρέα παιδιών που βρίσκονται στο νησί της Αίγινας για τις καλοκαιρινές τους διακοπές. Όταν μαθαίνουν από μια φίλη τους πως ο Χανς, ένας Γερμανός ασθενής, κατά τη διάρκεια του Β΄ Παγκόσμιου Πολέμου έχει κλέψει από μια ελληνική  οικογένεια χρυσές λίρες, ξεκινούν την αναζήτηση ενός χαμένου θησαυρού, που τα οδηγεί σε συναρπαστικές περιπέτειες! Η μουσική της παράστασης και οι ερμηνείες των ηθοποιών κέρδισαν αμέσως το ενδιαφέρον μικρών και μεγάλων.

vagia1.jpgvagia2.jpgvagia3.jpg