Δε φοβάμαι... έχω φίλους, εσύ;

Όταν ακούμε για «θεατρική παράσταση» συνήθως σκεφτόμαστε ότι είναι μια μορφή ψυχαγωγίας.

Στο μυαλό μας έρχεται μια αίθουσα θεάτρου, μια σκηνή όπου ηθοποιοί παρουσιάζουν ένα έργο και θεατές που παρακολουθούν καθισμένοι και στο τέλος χειροκροτούν.

Όταν όμως οι ηθοποιοί είναι δάσκαλοι και οι θεατές μαθητές, όταν όλοι ?θεατές και ηθοποιοί- συμμετέχουν και διαμορφώνουν την πλοκή και την έκβαση του έργου τότε η απλή αναπαράσταση μετατρέπεται σε μάθημα συναρπαστικό και αξέχαστο. Αυτή την εμπειρία είχαν σήμερα οι μαθητές των ΣΤ?1 και ΣΤ?2 τάξεων του σχολείου μας.

Μας επισκέφθηκε η Θεατροπαιδαγωγική Ομάδα ΠΑιΘέΑ, που αποτελείται από τους εκπαιδευτικούς-ηθοποιούς της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης Καλλιόπη Βούλγαρη, Γιώργο Μπεκιάρη, Αμαλία Παναγιωτοπούλου, Μαρία Στειακάκη και στοχεύει στην ανάδειξη εναλλακτικών τρόπων εκπαίδευσης βασισμένων στη δραματοποίηση και στην ενεργή συμμετοχή των μαθητών με βιωματικές πρακτικές.

Η Θεατροπαιδαγωγική Ομάδα  παρουσίασε στους μαθητές το πρόγραμμα "Δε φοβάμαι... έχω φίλους, εσύ;" ("349 λεπτά ακόμα..."), το οποίο αποτελεί εμπλουτισμένη μορφή του αλληλεπιδραστικού Θεάτρου Φόρουμ και σχετίζεται με τη σχολική βία. Έχει ως στόχο να προτείνει εναλλακτικές στρατηγικές αντιμετώπισης του φαινομένου. Αφορά τους μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων του Δημοτικού και τους μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου και υλοποιείται με τη συνεργασία της ψυχολόγου Αγγελικής Γιαννίτσα.

Κάλεσαν λοιπόν τους μαθητές να φτιάξουν μαζί τους μια ιστορία με θέμα το σχολικό εκφοβισμό. Μια ιστορία της οποίας τη θλιβερή πορεία υπέθεταν τα παιδιά (βλέποντας ένα σπασμένο κινητό τηλέφωνο, μια σκισμένη ζωγραφιά, ένα χαρτί με κοροϊδευτικά λόγια κ.λ.π.) και ζωντάνευαν οι ηθοποιοί. Στη συνέχεια οι μαθητές πρότειναν τρόπους που θα μπορούσαν να ανατρέψουν τη δυσάρεστη εξέλιξη, προτάσεις που επίσης δραματοποιήθηκαν με τη συμμετοχή των παιδιών και οδήγησαν σε μια ευχάριστη κατάληξη.

Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με εξαιρετική σοβαρότητα και αφοσίωση. Είδαν στην πράξη ότι με την ενεργοποίηση και τη δράση μπορούν να επηρεάσουν και να βελτιώσουν μια κατάσταση. Και για δυο ώρες είχαν την ευκαιρία να γίνουν συμπρωταγωνιστές, σκηνοθέτες και σεναριογράφοι ενός διαφορετικού θεατρικού μαθήματος του οποίου τα διδάγματα προέκυψαν από το μυαλό και τις ψυχές των ίδιων των παιδιών. Κι αυτό ήταν ένα μάθημα που δεν θα το ξεχάσουν ποτέ.

Το πρόγραμμα παρακολούθησε o Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας κ. Τριαντάφυλλος Κιντής και η υπεύθυνη Αγωγής Υγείας κ. Άρτεμις Παπακωνσταντινοπούλου.

P1070344.JPGP1070346.JPGP1070347.JPGP1070349.JPGP1070350.JPGP1070355.JPGP1070356.JPGP1070358.JPGP1070362.JPGP1070372.JPGP1070373.JPGP1070375.JPGP1070379.JPGP1070381.JPGP1070383.JPGP1070389.JPG