Λέμε όχι στην ενδοσχολική βία!

Το  σύγχρονο σχολείο  δεν αρκεί να προσφέρει μόνο γνώσεις  στους μαθητές και στις μαθήτριές του.

Οφείλει να τους προετοιμάζει για κάθε πτυχή της σχολικής ζωής εφοδιάζοντάς τους με δεξιότητες και καλλιεργώντας τους στάσεις που θα τους  βοηθήσουν να αντιμετωπίζουν την καθημερινότητά τους  με αυτοπεποίθηση και δημιουργική διάθεση! Ο φόβος δεν έχει θέση στο σχολείο του σήμερα! Όλα τα παιδιά δικαιούνται να πηγαίνουν σε ένα σχολείο ελκυστικό, όπου κυριαρχεί  η χαρά, ο σεβασμός και η αλληλεγγύη!

Γι’ αυτό, σηκώσαμε τα μανίκια μας και πήραμε τα μέτρα μας!

Αποφασίσαμε να εφαρμόσουμε ειδικό πρόγραμμα για την πρόληψη της σχολικής βίας, το οποίο οργανώσαμε και με τη βοήθεια της ψυχολόγου και της κοινωνικής λειτουργού του σχολείου μας! Το πρόγραμμά μας περιλαμβάνει εργαστήρια όπου τα παιδιά μαθαίνουν με διαδραστικό τρόπο πώς να αναγνωρίζουν αλλά και πώς να τοποθετούνται απέναντι στο φαινόμενο της βίας καθώς και πώς να αντιδράσουν αν έρθουν αντιμέτωπα με αυτό. Ήδη υλοποιήθηκαν τα εργαστήρια της Γ΄ Τάξης και θα ακολουθήσουν τα επόμενα με δραστηριότητες προσαρμοσμένες στις ηλικίες της κάθε τάξης.

Όταν τελειώσουμε το πρόγραμμά μας θα έχουμε τη χαρά να δείξουμε στους γονείς και κηδεμόνες των παιδιών, ένα μέρος από όλα όσα κάναμε, αλλά και κάποια άλλα όμορφα πράγματα, σε μία τελική εκδήλωση. Το απόγευμα της 6ης Μαρτίου 2019, λοιπόν, παγκόσμια μέρα κατά της σχολικής βίας, περιμένουμε όλους όσοι επιθυμούν ένα σχολείο όπου κυριαρχεί ο σεβασμός, η ευγένεια και το θετικό κλίμα, να δούμε και  να ακούσουμε όσα έχουν ετοιμάσει τα παιδιά και οι εκπαιδευτικοί, αλλά και να μιλήσουμε για το τι μπορούμε να κάνουμε ώστε ο φόβος να βρίσκει πάντα την πόρτα του σχολείου μας κλειστή!

Περισσότερα νέα μας το επόμενο χρονικό διάστημα!

Sx.via  2          Sxl. via Γ 1