vivlioth

Σε μια προσπάθεια να γνωρίσουν τα παιδιά τον μαγικό κόσμο των βιβλίων και να προωθηθεί η φιλαναγνωσία, λειτουργεί στο σχολείο μας Δανειστική Βιβλιοθήκη.

Στην κεντρική αίθουσα εκδηλώσεων, σ' έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο, οι μικροί μαθητές/τριες μπορούν να βρουν βιβλία που ανταποκρίνονται στην ηλικία, τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντά τους. Με αυτόν τον τρόπο, έρχονται σε επαφή με τα βιβλία, γνωρίζουν τους αγαπημένους τους ήρωες, ταξιδεύουν, ονειρεύονται, δημιουργούν τις δικές τους ιστορίες, παίζουν και συμμετέχουν σε δημιουργικές δράσεις.

Υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης είναι η εκπαιδευτικός Μουσικής Κοσκινά Στέλλα με τη βοήθεια μαθητών και μαθητριών των μεγαλύτερων τάξεων του σχολείου μας, οι οποίοι είναι πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν τα μικρότερα παιδιά στην επιλογή και το δανεισμό των βιβλίων.

Η βιβλιοθήκη είναι ανοιχτή καθημερινά στο πρώτο και δεύτερο διάλειμμα.

Μπορείτε, ακόμη, να  έχετε πρόσβαση σε αυτήν και από το σπίτι, κάνοντας κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Στο πεδίο Αναζήτηση (πάνω δεξιά) γράφετε τον τίτλο ή τον συγγραφέα, αν τον θυμάστε, ή ακόμη και μια οποιαδήποτε λέξη (π.χ. ζώα, ρομπότ) για να για να δείτε αν αυτό που σας ενδιαφέρει, υπάρχει στη βιβλιοθήκη μας.

Ιπτάμενα βιβλία

Γράφτηκε από τον/την Μαγδαληνή Φύσκιλη .

Δείτε το παρακάτω εξαιρετικό βίντεο με τίτλο:

The fantastic flying books of Mr. Lessmore

2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας