Ελιά

Στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας οι μαθητές των Β΄, Γ΄ και Δ΄ τάξεων του σχολείου μας συμμετέχουν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα την ελιά.

Το πρόγραμμα αυτό έχει ως σκοπό την κατανόηση της σημασίας του ελαιόλαδου  στην υγεία του ανθρώπου.

Μέσα από κατάλληλα επιλεγμένες δραστηριότητες οι μαθητές ήρθαν σε επαφή και γνωριμία με την ελιά και το ελαιόλαδο. Συγκεκριμένα, πραγματοποιήθηκε επίσκεψη σε ελαιώνα και ελαιοτριβείο στο Ελαιοχώρι Αχαΐας.

Αρχικά, ο ελαιοπαραγωγός περιέγραψε στους μαθητές  πώς γίνεται το μάζεμα της ελιάς δείχνοντάς τους και τα απαιτούμενα μηχανήματα και εργαλεία. Στο ελαιοτριβείο οι υπεύθυνοι ενημέρωσαν τα παιδιά για όλη τη διαδικασία παραγωγής λαδιού από τη συλλογή και το πλύσιμο ως το άλεσμα και την εξαγωγή λαδιού.

Επιπλέον, πριν λίγες μέρες επισκέφθηκε το σχολείο μας ένας διατροφολόγος και ενημέρωσε τους μαθητές για την αναντικατάστατη θέση του ελαιόλαδου στη διατροφή μας. Δε θα πρέπει να παραλείψουμε και την επίσκεψή μας στην ενορία της περιοχής μας όπου ο ιερέας μας μίλησε για το ρόλο του ελαιόλαδου στη θρησκεία μας.

02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpgΕπίσκεψη-σε-ελαιώνα.jpg