Υγροβιότοπος Στροφυλιάς – Κοτυχίου

Στο πλαίσιο του 3ου εργαστηρίου δεξιοτήτων με θέμα «Για το δάσος μαθαίνω, δρω και δημιουργώ», την Πέμπτη 19 Μαΐου, οι μαθητές της Δ΄ Δημοτικού και οι εκπαιδευτικοί Ανδριάνα Δημητροπούλου και Στέλλα Κοσκινά, επισκέφθηκαν το δάσος της Στροφυλιάς.

Αρχικά, ξεναγήθηκαν στο Κέντρο Πληροφόρησης του υγροτόπου Κοτυχίου - Στροφυλιάς, έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο με μακέτες, φωτογραφίες, τρισδιάστατες απεικονίσεις και ενημερωτικό υλικό.

Στη συνέχεια, έκαναν μια πεζοπορία δύο χιλιομέτρων, περίπου, μέσα στο δάσος και, με τη βοήθεια της ξεναγού, έμαθαν με βιωματικό τρόπο για τη χλωρίδα, την πανίδα και τα οικοσυστήματα της προστατευόμενης περιοχής, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά της, αλλά και τις πιέσεις που δέχεται (απορρίμματα, παράνομη υλοτόμηση, βόσκηση, κυνήγι, φυσικές καταστροφές κλπ.).

Τέλος, με κιάλια και τηλεσκόπια παρατήρησαν τους φτερωτούς κατοίκους της λιμνοθάλασσας του Προκόπου.

Στόχος της δράσης ήταν η διαμόρφωση οικολογικής συνείδησης και η ενθάρρυνση περιβαλλοντικά υπεύθυνης συμπεριφοράς. Και, βέβαια, ήταν μια ευκαιρία να απολαύσουμε τη φύση που τόσο μας λείπει στην καθημερινότητά μας.

IMG_20220519_093045.jpgIMG_20220519_104812.jpgIMG_20220519_113402.jpg