Ένα γράμμα για τους γονείς

Αγαπητοί γονείς,

Φέτος το παραδοσιακό παραμύθι επισκέφθηκε το Ολοήμερο και μας έφερε τα «δώρα» του.

Τα κλείσαμε σε ένα τσουβάλι και κάθε φορά που το ανοίγουμε ξεχύνεται από μέσα του ο πλούτος της λαϊκής μας παράδοσης. Λέμε, ακούμε, διαβάζουμε, παίζουμε, ζωγραφίζουμε και τραγουδάμε παραδοσιακά παραμύθια.

Γι? αυτό, αν υπάρχει στο οικογενειακό περιβάλλον κάποιος που γνωρίζει παραδοσιακά παραμύθια και θα μπορούσε μας αφηγηθεί κάποιο ζωντανά στο σχολείο, ας επικοινωνήσει με την εκπαιδευτικό της μουσικής Κα Στέλλα Κοσκινά (Τετάρτη, Πέμπτη και Παρασκευή).

Επίσης, αν έχετε κάποια αντικείμενα από αυτά που συχνά συναντάμε στα παραμύθια (π.χ. ανέμη, κόσκινο, πυροστιά κλπ.), αλλά και οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο λαϊκής τέχνης, πολύ θα θέλαμε να τα δούμε στο σχολείο και υποσχόμαστε να σας τα επιστρέψουμε σώα!

Σας ευχαριστούμε για τη βοήθειά σας!

Νάγια Α2

Δανάη Α2

Λάουρα Β1

Ελπίδα Α2