• Image5

Παιδικό καρναβάλι 2018

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ
2ου Δημοτικού Σχολείου & Νηπιαγωγείου
ΠΑΡΑΛΙΑΣ ΠΑΤΡΩΝ                                                                                         Παραλία, 17 Ιανουαρίου 2018

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ-ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι ο Σύλλογός μας θα συμμετάσχει και φέτος στο Πατρινό Καρναβάλι των Μικρών 2018 (ημ/νία παρέλασης 11 Φεβρουαρίου 2018) με θέμα: «Πάρ΄το Λίζα και κάν΄ το Κορνίζα» (εμπνευσμένο από το γενικό θέμα του Καρναβαλιού που είναι η «ανεργία»).
    Η στολή θα είναι τήβεννος (ενδυμασία ορκωμοσίας πτυχιούχων) με το χαρακτηριστικό καπέλο, διακοσμημένη με τυλιγμένα πτυχία σε χρυσά πλαίσια/κορνίζες. Οι τήβεννοι θα είναι σε τέσσερα χρώματα για τα παιδιά (κόκκινο, κίτρινο, μπλε, πράσινο) και σε μαύρο χρώμα για τους μεγάλους. (Δείγμα στολής υπάρχει διαθέσιμο).

Η τιμή συμμετοχής κατ΄ άτομο ορίζεται στα 15 ευρώ.

Περαιτέρω πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής καθημερινά, από σήμερα έως και τις 26 Ιανουαρίου στους παρακάτω εκπροσώπους:

Χατούπη – Κοτσιρά Ειρήνη (Ρένα) 6934016135
Κιούρκας Δημήτρης 6972845577 (απογεύματα)
Τσίλιρα – Σολωμού Βασιλική 6983518739 (απογεύματα)

Επιπλέον, από Δευτέρα 22/1 έως και Παρασκευή 26/1, στο σχόλασμα (13:00 – 13:30 μ.μ.) θα βρίσκεται στο σχολείο εκπρόσωπος από το Δ.Σ. με διαθέσιμα δείγματα για τον προσδιορισμό μεγεθών των στολών ενώ για όσους δεν μπορούν, θα οριστούν άλλες μέρες και ώρες κατόπιν συνεννόησης.

Το Δ.Σ.

Ξεκινά το πρόγραμμα eTwinning της ΣΤ΄ τάξης!

.

QRcodes 6thClass

Στις αρχές Οκτώβρη οι μαθητές της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας έπαιξαν ένα ξεχωριστό παιχνίδι.

Χωρισμένοι σε ομάδες και εφοδιασμένοι με 1 τάμπλετ ή κινητό η κάθε ομάδα, έψαξαν το σχολείο μέσα και έξω για να βρουν τους 11 κωδικούς (QR Codes). Αυτούς τους σκανάρησαν με πρόγραμμα που είχαν εγκαταστήσει στην συσκευή τους και διάβασαν τα μηνύματα που περιείχαν! Κατόπιν πήγαν στην αίθουσά τους και έβαλαν τα μηνύματα στην σειρά για να ανακαλύψουν το τελικό κείμενο!

'Welcome to our new eTwinning project. It's called 'Woof here, Miaow there'. There are 4 partners from Croatia, Greece, Poland and Spain.'

Έτσι λοιπόν ξεκίνησε η συνεργασία της ΣΤ' με 3 άλλα τμήματα από τις χώρες της Κροατίας, Πολωνίας και Ισπανίας. Η επόμενη εργασία τους είναι να συνδεθούν στο Twinspace (δηλαδή στην πλατφόρμα επικοινωνίας και συνεργασίας με τους εταίτους τους) και να γράψουν το προφίλ τους.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του έργου είναι οι: Ράνια Μπεκίρη (εκπ. Αγγλικών), Δημήτρης Μπάντιος (εκπ. της τάξης) και Δημήτρης Δαούσης (εκπ. ΤΠΕ).

2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας

logo-big