• Image5

Ενημέρωση Erasmus

ToErasmus μάς «ταξιδεύει»!

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες του 2ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας Πατρών,

Με πολλή χαρά και ενθουσιασμό σας ενημερώνουμε ότι το σχολείο μας επιλέχτηκε, ανάμεσα σε πολλά υποψήφια σχολεία, για να υλοποιήσει ένα ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πρόγραμμα Erasmus+ με τίτλο «Bits and Pieces of Culture» σε συνεργασία με τους εταίρους μας, δηλαδή σχολεία άλλων χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Οι στόχοι του έργου:

1.     Να μάθουν και να κατανοήσουν οι μαθητές την πολιτιστική τους κληρονομιά.

2.    Να τη μεταδώσουν στους εταίρους τους.

3.    Να γνωρίσουν την πολιτιστική κληρονομιά των άλλων 5 χωρών.

Πόσο καιρό θα διαρκέσει το έργο;

Το έργο θα διαρκέσει 2 σχολικά έτη.

Τι περιλαμβάνει το έργο;

Το έργο περιλαμβάνει:

1.     Δραστηριότητες όλων των τάξεων του σχολείου σε συνεργασία με τους εταίρους μας.

2.    Επισκέψεις εκπαιδευτικών και των μεγαλύτερων σε ηλικία μαθητών στα σχολεία των εταίρων μας.

Οι θεματικές ενότητες:

Πού θα βρω περισσότερες πληροφορίες;

Πληροφορίες για το έργο αυτό μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας και στο ιστολόγιο που φτιάχτηκε ειδικά για το έργο https://2paraliaculture.blogspot.com/

Ακολουθήστε τον σύνδεσμο της εικόνας που βρίσκεται στη δεξιά στήλη (Erasmus+ ΚΑ2). Εκεί μπορείτε να δείτε πολλές πληροφορίες για τους εταίρους μας καθώς και όλες τις δραστηριότητες των μαθητών.

Επιπλέον: την Τετάρτη 24 Οκτωβρίου 2018 και ώρα 18.00 στο αμφιθέατρο του σχολείου μας θα γίνει η πρώτη ενημερωτική συνάντηση των γονέων των μαθητών της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης από την παιδαγωγική ομάδα, όπου θα συζητηθούν λεπτομερώς όλες οι απορίες γονέων και μαθητών!

Υπάρχει κάποια οικονομική επιβάρυνση για τους γονείς;

Τα έξοδα για τις επισκέψεις των μαθητών και τις υπόλοιπες δράσεις πληρώνονται από τα χρήματα του ευρωπαϊκού προγράμματος. Το μόνο που θα χρειαστεί είναι η έκδοση διαβατηρίου.

Είναι ασφαλές για το παιδί μου;

Απολύτως! Τα πάντα υλοποιούνται μέσα από συγκεκριμένες και ελεγχόμενες διαδικασίες.

Εορτασμός επετείου 28ης Οκτωβρίου

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου 2018 και ώρα 8:30 π.μ.

Η σχολική κοινότητα του 2ου Δημοτικού Σχολείου Παραλίας

Αποχώρηση μαθητών: 9:15 π.μ.

Το ολοήμερο δεν θα λειτουργήσει.

Ξεκινά το πρόγραμμα eTwinning στο σχολείο μας!

.

QRcodes 6thClass

Στις αρχές Οκτώβρη οι μαθητές της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας έπαιξαν ένα ξεχωριστό παιχνίδι.

Χωρισμένοι σε ομάδες και εφοδιασμένοι με 1 τάμπλετ ή κινητό η κάθε ομάδα, έψαξαν το σχολείο μέσα και έξω για να βρουν τους 11 κωδικούς (QR Codes). Αυτούς τους σκανάρησαν με πρόγραμμα που είχαν εγκαταστήσει στην συσκευή τους και διάβασαν τα μηνύματα που περιείχαν! Κατόπιν πήγαν στην αίθουσά τους και έβαλαν τα μηνύματα στην σειρά για να ανακαλύψουν το τελικό κείμενο!

'Welcome to our new eTwinning project. It's called 'Woof here, Miaow there'. There are 4 partners from Croatia, Greece, Poland and Spain.'

Έτσι λοιπόν ξεκίνησε η συνεργασία του σχολείου μας με 3 άλλα τμήματα από τις χώρες της Κροατίας, Πολωνίας και Ισπανίας. Η επόμενη εργασία τους είναι να συνδεθούν στο Twinspace (δηλαδή στην πλατφόρμα επικοινωνίας και συνεργασίας με τους εταίτους τους) και να γράψουν το προφίλ τους.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του έργου είναι οι: Ράνια Μπεκίρη (εκπ. Αγγλικών) και Δημήτρης Δαούσης (εκπ. ΤΠΕ).

2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας

logo-big