Ξεκινά το πρόγραμμα eTwinning στο σχολείο μας!

QRcodes 6thClass

Στις αρχές Οκτώβρη οι μαθητές της ΣΤ' τάξης του σχολείου μας έπαιξαν ένα ξεχωριστό παιχνίδι.

Χωρισμένοι σε ομάδες και εφοδιασμένοι με 1 τάμπλετ ή κινητό η κάθε ομάδα, έψαξαν το σχολείο μέσα και έξω για να βρουν τους 11 κωδικούς (QR Codes). Αυτούς τους σκανάρησαν με πρόγραμμα που είχαν εγκαταστήσει στην συσκευή τους και διάβασαν τα μηνύματα που περιείχαν! Κατόπιν πήγαν στην αίθουσά τους και έβαλαν τα μηνύματα στην σειρά για να ανακαλύψουν το τελικό κείμενο!

'Welcome to our new eTwinning project. It's called 'Woof here, Miaow there'. There are 4 partners from Croatia, Greece, Poland and Spain.'

Έτσι λοιπόν ξεκίνησε η συνεργασία του σχολείου μας με 3 άλλα τμήματα από τις χώρες της Κροατίας, Πολωνίας και Ισπανίας. Η επόμενη εργασία τους είναι να συνδεθούν στο Twinspace (δηλαδή στην πλατφόρμα επικοινωνίας και συνεργασίας με τους εταίτους τους) και να γράψουν το προφίλ τους.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του έργου είναι οι: Ράνια Μπεκίρη (εκπ. Αγγλικών) και Δημήτρης Δαούσης (εκπ. ΤΠΕ).