Ο Μάνος Κοντολέων στο Σχολείο μας! Μια Συνεργασία Δημοτικών Σχολείων - Δικτύου Πολιτιστικών Προγραμμάτων ΔΠΕ Αχαΐας

Το διήμερο 13 και 14 Μαρτίου 2024 ο Μάνος Κοντολέων, συγγραφέας, επισκέφθηκε σχολεία της Πάτρας και συνομίλησε με τους/τις μαθητές/-τριες. Η επίσκεψη του κ. Κοντολέων πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Τοπικού Δικτύου Πολιτιστικών Προγραμμάτων με θέμα: "Προσεγγίζω τη διαφορετικότητα μέσα από τη λογοτεχνία", το οποίο έχει οργανωθεί από τη ΔΠΕ Αχαΐας, δια της υπεύθυνης Πολιτιστικών Θεμάτων Βασιλικής Μαντζουράτου και υλοποιείται από εκπαιδευτικούς σε τάξεις των ακόλουθων Δημοτικών Σχολείων: 2ο Δ. Σχ. Παραλίας Πατρών, 23ο Δ. Σχ. Πατρών, 60ο Δ. Σχ. Πατρών, Πειραματικό Δ. Σχ. Πανεπιστημίου Πατρών και Δ. Σχ. κ. Καστριτσίου, Δ Σχ. Ακταίου.

Οι μαθητές/-τριες των σχολείων εργάστηκαν μαζί αρμονικά με πνεύμα μαθητείας και συνεργασίας, στέλνοντας ένα δυνατό μήνυμα για την αξία των βιβλίων, της ανάγνωσης και του σεβασμού στην διαφορετικότητα. Άνοιξαν μια αγκαλιά που χώρεσε τα παιδιά των άλλων σχολείων και όλοι μαζί υποδέχτηκαν τον αγαπημένο συγγραφέα. Περιηγήθηκαν με τη δική του συνοδεία και με τη συντροφιά όλων στον μαγικό κόσμο των βιβλίων του. Συνομίλησαν με τους ήρωες και μπήκαν στη θέση τους αποκτώντας ενσυναίσθηση. Έγιναν μικροί δημοσιογράφοι, κάνοντας ερωτήσεις (δύσκολες και εύκολες) στον συγγραφέα και παρουσίασαν τα έργα που δημιούργησαν πάνω στα βιβλία που διάβασαν – υπέροχες ζωγραφιές, labook, σταυρόλεξα, Φύλλα Εργασίας. Τέλος, Πρόσφεραν στον συγγραφέα μια χειροποίητη κάρτα με ευχές υγείας, χαράς και συνεχούς έμπνευσης και δημιουργίας. Η επίσκεψη του συγγραφέα Μάνου Κοντολέων ήταν ευκαιρία μοναδικής βιωματικής εμπειρίας που έμαθε πολλά σε μικρούς και μεγάλους και γέμισε χαρά όλους τους συμμετέχοντες!