Έναρξη σχολικής χρονιάς - Αγιασμός

Ο Αγιασμός θα τελεστεί στις 11.00 π.μ. στο πίσω προαύλιο του σχολείου, αποκλειστικά παρουσία της Διευθύντριας, του Υποδιευθυντή και μέρους των εκπαιδευτικών. Με το πέρας του Αγιασμού ο ιερέας θα επισκεφθεί ξεχωριστά τα τμήματα του σχολείου. Οι γονείς όλων των μαθητών, εκτός εκείνων της Α τάξης, δεν θα εισέλθουν καθόλου στον σχολικό χώρο.

Η προσέλευση όλων των μαθητών θα γίνει από τις 8.00 π.μ. έως τις 8.15 π.μ.

Η αποχώρηση όλων των μαθητών θα γίνει στις 11.30 π.μ.

Συγκεκριμένα:

Όλοι οι μαθητές θα προσέλθουν στο σχολείο  τη Δευτέρα 14/09/2020, από τις 8:00 π.μ. έως τις 08:15 π.μ. Θα εισέρχονται στον αύλειο χώρο του σχολείου φορώντας μάσκα και θα κατευθύνονται απευθείας στις αίθουσες στις οποίες θα λειτουργήσει το τμήμα τους ακολουθώντας τις οδηγίες των εφημερευόντων εκπαιδευτικών που θα τους υποδέχονται στην είσοδο. Στις αίθουσες θα συζητήσουν  με τον δάσκαλο ή τη δασκάλα τους,  θα παραλάβουν τα βιβλία τους και γραπτές οδηγίες, θα δεχτούν τις ευχές του ιερέα και θα αποχωρήσουν.

Για την τάξη Α΄

Ειδικά για τους μαθητές της Α΄ τάξης επιτρέπεται να συνοδευτούν από τους γονείς τους - ένας γονέας ανά μαθητή,  φορώντας μάσκες - μέχρι την κεντρική είσοδο του σχολείου, όπου θα τους παραλάβει ο δάσκαλος της τάξης αφού κάνει μία σύντομη ενημέρωση στους γονείς.

Την Τρίτη το σχολείο θα λειτουργήσει με το πρωινό πρόγραμμα, δηλαδή  8:15 π.μ. έως τις 13:15.

Το Ολοήμερο και η Πρωινή ζώνη αναμένεται να λειτουργήσουν σύντομα.

Θα εκδίδονται συνεχώς σχετικές ανακοινώσεις, οι οποίες θα κοινοποιούνται με κάθε πρόσφορο τρόπο.

Καλή σχολική χρονιά!

Η Διευθύντρια του Σχολείου