Μένουμε σπίτι

logoPaidiaMenoumeSpiti    Διαδραστικά σχολικά βιβλία  (Τα σχολικά μας βιβλία με χρήσιμους συνδέσμους. Οδηγίες)

Δωρεάν online παρακολούθηση των κινηματογραφικών παραγωγών του ΙΜΕ (ταινίες εκπαιδευτικού περιεχομένου)

Εκπαιδευτική τηλεόραση

Ανοικτή βιβλιοθήκη

Παιδικές θεατρικές παραστάσεις Εθνικού Θεάτρου (δεξιά στο Οπτικοακουστικό υλικό όπου υπάρχει η λέξη βίντεο)

Οδηγίες προς γονείς

.

Η πολιτική ψηφιακής ασφάλειας είναι πολύ σημαντικό κομμάτι της πολιτικής του σχολείου και περιλαμβάνει αποφάσεις, δράσεις και πρακτικές σε σχέση με τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς αλλά και τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου.

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2019

.

Η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου αποσκοπεί όχι μόνο στο να δημιουργήσει ένα ασφαλέστερο αλλά και ένα καλύτερο Διαδίκτυο, όπου όλοι έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιούν την τεχνολογία υπεύθυνα, με σεβασμό, με κριτική σκέψη και δημιουργικότητα.

Πόστερ για την ψηφιακή ασφάλεια

.

Στα πλαίσια συμμετοχής του σχολείου μας στο πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ2 με τίτλο: «Bits and Pieces of Culture», οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων της Ε’ και ΣΤ’ Τάξης δημιούργησαν μαζί με τους εταίρους τους στο www.postermywall.com 6 posters σχετικά με την Ψηφιακή Ασφάλεια και ειδικότερα με τα ακόλουθα υποθέματα:

Εθισμός και κίνδυνοι στο Διαδίκτυο

.

Την Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2018 οι μαθητές/τριες των Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεων και οι εκπαιδευτικοί τους επισκέφτηκαν το Αρχαιολογικό Μουσείο Πατρών, προκειμένου να ξεναγηθούν στο Θεματικό Πάρκο με θέμα: «Εθισμός και κίνδυνοι στο Διαδίκτυο».

2ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας

logo-big