Δανειστική βιβλιοθήκη

Screenshot 9Σε μια προσπάθεια να γνωρίσουν οι μαθητές το μαγικό κόσμο των βιβλίων και να προωθηθεί η Φιλαναγνωσία, λειτουργεί στο Σχολείο μας Δανειστική Βιβλιοθήκη.

Στην κεντρική αίθουσα εκδηλώσεων, σ?έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο, οι μικροί μαθητές μπορούν να επιλέξουν - σε ορισμένες ώρες και ημέρες - βιβλία που ανταποκρίνονται στην ηλικία, τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντά τους. Έρχονται με αυτόν τον τρόπο σε επαφή με τα βιβλία, γνωρίζουν τους αγαπημένους τους ήρωες, ταξιδεύουν, ονειρεύονται, δημιουργούν τις δικές τους ιστορίες, παίζουν και συμμετέχουν σε δημιουργικές δράσεις.

Την οργάνωση και υποστήριξη της βιβλιοθήκης έχουν αναλάβει η εκπαιδευτικός Αγγλικών Μαγδαληνή Φύσκιλη με τους μαθητές της ΣΤ? τάξης, οι οποίοι είναι πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν τους μικρούς μαθητές στην επιλογή και το δανεισμό των βιβλίων.

Η βιβλιοθήκη είναι ανοιχτή καθημερινά στο πρώτο διάλειμμα για τους μαθητές των Α?, Β? και Γ? τάξεων και στο δεύτερο διάλειμμα για τους μαθητές των Δ?, Ε? και ΣΤ? τάξεων.

Σας περιμένουμε!!