Η Τροχαία πάει σχολείο!

Ναι, καλά διαβάσατε. Και η Τροχαία πάει σχολείο. Και όταν το κάνει δεν είναι για να κόψει κλήσεις.

Ο λόγος είναι η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών στο κρίσιμο ζήτημα της σωστής οδικής και κυκλοφοριακής συμπεριφοράς.

Σήμερα ήταν η σειρά του δικού μας σχολείου. Στο πλαίσιο του προγράμματος Κυκλοφοριακής Αγωγής του τμήματος Αγωγής Υγείας, μας επισκέφθηκε ο κ. Νίκος Τζουανόπουλος που είναι Υπαστυνόμος Α΄ της Τροχαίας Πατρών. Μίλησε στα παιδιά για τον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (Κ.Ο.Κ.) και το πόσο σημαντικό είναι να δείχνουν όλοι σεβασμό στους κανόνες του, έδειξε διάφορα βίντεο από ανάρμοστη συμπεριφορά οδηγών που οδηγεί σε ατυχήματα και εξήγησε ότι η τήρηση των κανόνων είναι θέμα ζωής.

Τα παιδιά, μεταξύ άλλων, έμαθαν ότι πρέπει πάντοτε:

• Να φορούν ζώνες ασφαλείας μέσα στο αυτοκίνητο.
  • Να φορούν κράνη και προστατευτικά όταν οδηγούν ποδήλατο.
  • Να συμμορφώνονται με τα σήματα οδικής κυκλοφορίας.
  • Να περπατούν στο πεζοδρόμιο.
  • Να ελέγχουν πολύ καλά την κίνηση όταν χρειάζεται να διασχίσουν έναν δρόμο.

001.JPG002.JPG004.JPG