'Pets & Pots' eTwinning project

Τη φετινή σχολική χρονιά, τα 2 τμήματα της ΣΤ' τάξης υλοποίησαν ένα εκπαιδευτικό ευρωπαϊκό έργο eTwinning με τίτλο 'Pets & Pots'.
Οι συνεργάτες τους ήταν συνομήλικοι μαθητές από 2 Ισπανικά σχολεία (Girona & Caldes de Malavella) και ένα Πολωνικό (Zambrow). Το βασικό θέμα ήταν οι λαχανόκηποι και οι τυφλοπόντικες!
Οι μαθητές χωρίστηκαν σε 12 διεθνείς ομάδες και έκαναν συνεργατικά ποικίλες δραστηριότητες, όπως έρευνα στο Διαδίκτυο για το αντικείμενο του έργου αλλά και για το αντικείμενο της κάθε ομάδας (όπως φυτά, έντομα και άλλα μικρά όντα των κήπων!!!), έφτιαξαν αφίσες και παιχνίδια με τις πληροφορίες, χριστουγεννιάτικες ιστορίες και ένα χριστουγεννιάτικο τραγούδι, μίλησαν για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο και για τους κανόνες καλής συμπεριφοράς (Netiquette), ξεκίνησαν έναν λαχανόκηπο με τη βοήθεια και τη συνεχή υποστήριξη του Διευθυντή του σχολείου, συμμετείχαν σε διαγωνισμό για το λογότυπο του έργου (που κέρδισε η αφίσα της Δήμητρας και της Βίκυς) καθώς και σε διαγωνισμό φωτογραφίας 'Τι υπάρχει στον κήπο μας'.
Οι μαθητές έκαναν τις περισσότερες δράσεις στο Εργαστήριο Πληροφορικής ενώ τους άρεσε πολύ και η ενασχόληση με τον κήπο και ιδιαίτερα η 'Ημέρα του Μαρουλιού' όπου έκοψαν τα μαρούλια, έκαναν σαλάτες και έφαγαν το δεκατιανό τους με συνοδεία τοστ και πιτών από το κυλικείο!
Οι μαθητές ανέπτυξαν πολλές δεξιότητες, κυρίως συνεργασίας και επικοινωνίας στα πλαίσια της εθνικής αλλά και της διεθνούς ομάδας τους, δημιουργικότητας και κριτικής σκέψης. Βελτίωσαν τις ψηφιακές τους δεξιότητες και έκαναν εξάσκηση στην Αγγλική γλώσσα μέσα σε αυθεντικό περιβάλλον επικοινωνίας, είτε μέσα από τα γραπτά μηνύματα στην ειδική ασφαλή πλατφόρμα είτε μέσα από τις διαδικτυακές συναντήσεις που κάναμε.
Ήταν μία πολύ ενδιαφέρουσα και επιτυχημένη εμπειρία για όλους!!!