Midnight Travellers

Τα τμήματα ΣΤ1 και ΣΤ2 υλοποιούν ένα eTwinning πρόγραμμα με τίτλο «Midnight Travellers» και συνεργάζονται με 2 Ισπανικά σχολεία στη Girona και στην πόλη Caldes De Malavella, με ένα σχολείο στην πόλη Zambrow της Πολωνίας και ένα σχολείο στην πόλη Bjelovar της Κροατίας.

Οι εκπαιδευτικοί Μπεκίρη Ράνια, Δαούσης Δημήτριος, Ντούκας Ευστάθιος, Κληματά Μαρία και Φαρμάκη Κατερίνα είναι υπεύθυνοι αυτού του προγράμματος. Οι μαθητές ξεκίνησαν προσπαθώντας να μαντέψουν από πού είναι οι εταίροι τους σε διαδικτυακές συναντήσεις, μετά παρουσίασαν τα σχολεία τους και διαμόρφωσαν τους Κανόνες Σωστής Συμπεριφοράς στο Διαδίκτυο (Netiquette). Έφτιαξαν ένα avatar το κάθε τμήμα και δημιούργησαν συνεργατικά 2 διαλόγους για να γνωριστούν. Αυτά τα avatar είναι οι εκπρόσωποί τους στα ταξίδια που θα κάνουν στο πρόγραμμα. Έχοντας χωριστεί σε 12 διεθνείς ομάδες και έχοντας παρουσιαστεί στους εταίρους τους μέσα από σύντομα βίντεο, πρότειναν ονόματα για την ομάδα τους που έχουν σχέση με το παρελθόν και την Ιστορία. Αυτή την περίοδο έχουν προτείνει από ένα ιστορικό μέρος της χώρας τους και μέσα από διαδικτυακή έρευνα, ξεκίνησαν να δημιουργούν μία κοινή παρουσίαση για αυτά τα μέρη γνωρίζοντας λίγο καλύτερα την ιστορία και τον πολιτισμό των εταίρων τους.