Η Βασίλισσα του Χιονιού

Το σχολείο μας παρακολούθησε σήμερα την όπερα για παιδιά «Η Βασίλισσα του Χιονιού» που ανεβάζει φέτος το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Πάτρας.

vasil1Το γνωστό παραμύθι του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν ζωντάνεψε μαγικά στη σκηνή του Δημοτικού Θεάτρου. Το ευρηματικό σκηνικό, οι εμπνευσμένοι φωτισμοί, τα παραμυθένια κοστούμια και, φυσικά, η υπέροχη μουσική ενθουσίασαν μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής, οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων είχαν μάθει το χορωδιακό μέρος του φινάλε της παράστασης. Για να μπορέσουν να παρακολουθήσουν και να κατανοήσουν καλύτερα την παράσταση, οι μαθητές όλων των τάξεων είχαν επίσης παρακολουθήσει παρουσίαση με θέμα την όπερα, που περιελάμβανε στοιχεία και πληροφορίες για το ιδιαίτερο αυτό μουσικό-θεατρικό είδος, καθώς και αποσπάσματα από γνωστές όπερες.

Στο τέλος του έργου, τα παιδιά τραγούδησαν μαζί με τους μονωδούς και την ορχήστρα, το χορωδιακό μέρος του φινάλε. Το να τραγουδήσουν μαζί με σπουδαίους μουσικούς ήταν σίγουρα μια εμπειρία που οι μαθητές μας δεν θα ξεχάσουν.

Ευχαριστούμε τους συντελεστές αυτής της διαφορετικής παράστασης για την ευκαιρία που μας έδωσαν να πάρουμε μια γεύση από τον μαγικό κόσμο της Όπερας.

Screenshot_3.jpgScreenshot_4.jpgScreenshot_5.jpgScreenshot_6.jpgScreenshot_7.jpgScreenshot_9.jpg