Το σχολείο μας είπε «Όχι στον φόβο!»

Το απόγεμα της Τετάρτης 6 Μαρτίου, πανελλήνιας ημέρας κατά της σχολικής βίας, σε μια όμορφη και γεμάτη μηνύματα εκδήλωση, στο κατάμεστο αμφιθέατρό μας, οι μαθητές, οι μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας αποδοκίμασαν τον σχολικό εκφοβισμό με τον πιο όμορφο τρόπο!

Στο πρώτο μέρος της εκδήλωσης, θεατρικά δρώμενα, τραγούδια, δραματοποιημένα παραμύθια, ταινία μικρού μήκους, αφίσες και μπαλόνια με συνθήματα, υπενθύμισαν σε όλους, ότι στο σχολείο μας ο φόβος δεν έχει θέση! Αντιθέτως, στην εκδήλωσή μας αναδείχθηκε η αξία της αγάπης, της φιλίας, του σεβασμού και της αλληλεγγύης ανάμεσα σε όλα τα μέλη της σχολικής μας κοινότητας!

Στο δεύτερο μέρος της εκδήλωσης, η ψυχολόγος και η κοινωνική λειτουργός του σχολείου μας, παρουσίασαν στους γονείς, ένα μικρό μέρος από τα εργαστήρια του δίμηνου προγράμματος για την πρόληψη του σχολικού εκφοβισμού που υλοποιούν από τον Ιανουάριο, σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς. Στη συνέχεια δόθηκε η ευκαιρία για έναν γόνιμο και ουσιαστικό διάλογο ανάμεσα σε γονείς και εκπαιδευτικούς, κατά τη διάρκεια του οποίου παρουσιάστηκαν προβληματισμοί, διατυπώθηκαν ερωτήσεις και δόθηκαν διευκρινίσεις σχετικά με το θέμα μας.

Η εκδήλωση τελείωσε το βράδυ, αφήνοντας σε όλους μας την ικανοποίηση ότι, ως σχολική κοινότητα, βάλαμε ένα μικρό λιθαράκι στη μάχη ενάντια στην ενδοσχολική βία.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αχαΐας κ. Πασσάς Βαγγέλης και η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου κ. Νικολακοπούλου Κατερίνα.

2.jpg20190306_174821.jpg20190306_174845.jpg20190306_174926.jpg20190306_174943.jpg20190306_181107.jpg