kainotomaΣχολικά προγράμματα που αφορούν το περιβάλλον, τη διατροφή, τον πολιτισμό, το παραμύθι και τις νέες τεχνολογίες από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς μας.

'Midnight Travellers', ένα έργο eTwinning

Ολοκληρώθηκε και το eTwinning έργο της ΣΤ', 'Midnight Travellers'.
Ένα απαιτητικό έργο που οι μαθητές έβγαλαν εις πέρας χρησιμοποιώντας πολλά νέα διαδικτυακά εργαλεία και συνεργαζόμενοι με τους εταίρους τους σε διεθνείς ομάδες για να υλοποιήσουν τις δράσεις. Δημιούργησαν άβαταρ, έφτιαξαν κοινές ιστορίες, επικοινώνησαν με τους εταίρους τους online αλλά και στο Φόρουμ, έμαθαν για τις συντεταγμένες και πώς να βρουν διάφορα μέρη στο Google Earth, έκαναν έρευνα στο Διαδίκτυο για να δημιουργήσουν μία παρουσίαση με ιστορικά στοιχεία, έφτιαξαν και έπαιξαν online παιxνίδια.

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε την παρακάτω παρουσίαση: