Το ευρωπαϊκό ερευνητικό πρόγραμμα GAIA στο σχολείο μας

Το σχολείο μας συμμετέχει στο ευρωπαϊκό ερευνητικό πρόγραμμα GAIA (Green Awareness In Action, Πράσινη Αντίληψη σε Δράση).

Στο έργο αυτό συμμετέχουν μια ομάδα από σχολεία, έξι στον νομό Αχαΐας, με σκοπό τη μείωση κατανάλωσης ενέργειας στα κτίρια των σχολείων αυτών καθώς και την ευαισθητοποίηση των μαθητών αναφορικά με την αειφορία και την προστασία του περιβάλλοντος.

Την Παρασκευή 18 Ιανουαρίου 2019 οι μαθητές/τριες της Ε΄ Τάξης με τους εκπαιδευτικούς τους, κ. Μπάντιο Δημήτρη και κ. Δημητροπούλου Ανδριάνα, πήραν μέρος στο 1ο εκπαιδευτικό εργαστήριο για το σχολικό έτος 2018-2019, που οργάνωσε η ομάδα του Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών (Διόφαντος). Συγκεκριμένα, οι μαθητές ασχολήθηκαν με τα στάδια που ακολουθεί ένας προγραμματιστής για να αναπτύξει ένα πρόγραμμα στον ηλεκτρονικό υπολογιστή σχετικά με τη λειτουργία μιας ηλεκτρικής συσκευής.

Screenshot_1.pngScreenshot_2.pngScreenshot_3.png