Μια Ζωντανή Εμπειρία Μάθησης

Οι Ε' & ΣΤ΄ τάξεις του Σχολείου μας επισκέφθηκαν  το Ζωολογικό Μουσείο του Πανεπιστημίου Πατρών. Η επίσκεψη διήρκεσε περίπου δύο ώρες και περιελάμβανε ξενάγηση από τους έμπειρους μουσειοπαιδαγωγούς, τον κ. Γιάννη και την κ. Λυδία.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τα εκθέματα του μουσείου, τα οποία περιλαμβάνουν απολιθώματα ζώων από όλο τον κόσμο, καθώς και σκελετούς, ταριχευμένα ζώα και άλλα είδη δειγμάτων.

Η ξενάγηση εστίασε στα ακόλουθα θέματα:

Η εξέλιξη της ζωής στη Γη

Τα διαφορετικά είδη ζώων και οι μορφές ζωής τους

Οι σχέσεις μεταξύ των ζώων και του περιβάλλοντος τους

Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στη ξενάγηση, κάνοντας ερωτήσεις και εκφράζοντας τις εντυπώσεις τους. Έμαθαν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα για τα ζώα, όπως για το πώς ζουν, πώς τρέφονται, πώς αναπαράγονται και πώς προστατεύονται από τους εχθρούς τους.

Η επίσκεψη στο Ζωολογικό Μουσείο ήταν μια πολύτιμη εμπειρία για τους μαθητές. Τους βοήθησε να κατανοήσουν καλύτερα τον κόσμο των ζώων και να αναπτύξουν ενδιαφέρον για τη βιολογία και τη φύση.

Μερικά από τα σχόλια των μαθητών:

"Μου άρεσε πολύ να βλέπω τα απολιθώματα των ζώων. Είναι απίστευτο να σκέφτομαι ότι αυτά τα ζώα υπήρχαν πριν από εκατομμύρια χρόνια."

"Ήταν πολύ ενδιαφέρον να μαθαίνω για τις διαφορετικές μορφές ζωής των ζώων. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσο πολλά διαφορετικά είδη."

"Μου άρεσε να μαθαίνω για τις σχέσεις μεταξύ των ζώων και του περιβάλλοντος τους. Είναι σημαντικό να προστατεύουμε το περιβάλλον για να μπορέσουν να ζήσουν τα ζώα."

Η ξενάγηση στο Ζωολογικό Μουσείο ήταν μια πολύ επιτυχημένη εκπαιδευτική εμπειρία για τους μαθητές. Τους βοήθησε να μάθουν πολλά νέα πράγματα και να αναπτύξουν ενδιαφέρον για τη φύση.